Trwa ładowanie...
d4ca53g

Prezydent Andrzej Duda: dzięki "Solidarności" Polska wyszła zza "żelaznej kurtyny"

- Ci, którzy zbudowali "Solidarność", doprowadzili do tego, że Polska wyszła zza "żelaznej kurtyny", stała się państwem suwerennym i niepodległym - powiedział w Gdańsku prezydent Andrzej Duda podczas koncertu "My naród" zorganizowanym przez NSZZ "Solidarność" z okazji 35-lecia związku.
Share
Prezydent Andrzej Duda i przewodniczący "S" Piotr Duda przed koncertem "My Naród"
Prezydent Andrzej Duda i przewodniczący "S" Piotr Duda przed koncertem "My Naród"Źródło: PAP, Fot: Piotr Wittman
d4ca53g

Prezydent mówił tuż przed rozpoczęciem koncertu, że kiedy w 1980 r. powstała "Solidarność", kiedy Polacy odkryli po wizycie papieża Jana Pawła II, że "tak wielu ludzi myśli w naszym kraju podobnie i tak wielu ludzi chce się czuć wolnym", on miał osiem lat.

- Nie brałem udziału w "Solidarności", ale cieszę się, że są dziś z nami ci, którzy "Solidarność" wtedy tworzyli już jako dorośli ludzie, jako robotnicy, jako ci, którzy chcieli, żeby poczuć, że żyją w swoim kraju, który jest wolny, a nie który jest zniewolony, w kraju, w którym można czuć się prawdziwie wspólnotą, prawdziwie razem, a nie gdzie jeden jest szczuty na drugiego. Stanęli wtedy i zbudowali "Solidarność" i doprowadzili do tego, że Polska wyszła z zza "żelaznej kurtyny", że stała się suwerennym, niepodległym, państwem w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Gdyby nie oni, gdyby nie wy, nie byłoby tego - powiedział Andrzej Duda.

Podziękował "całej 'Solidarności'". - Bo właśnie dzięki wam tutaj jestem - mówił prezydent, zebrani zaczęli skandować "dziękujemy". - To ja dziękuję - odpowiedział Andrzej Duda.

d4ca53g

Z kolei szef NSZZ "Solidarność" Piotra Duda podkreślił m.in., że "przez ostatnie 35 lat niezależny, samorządny, związek zawodowy Solidarność łączył wszystkich Polaków w obronie praw pracowniczych i godności pracowniczej, ale także łączył w miłości do naszej ojczyzny".

"My naród"

Wieczorne widowisko "My naród" zorganizowano na scenie w pobliżu historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej i jest częścią sobotniego festynu rodzinnego pod hasłem "Solidarność pokoleń", zorganizowanego przez związek dla uczczenia 35. rocznicy jego powstania.

Na olbrzymim placu, leżącym na terenach postoczniowych, zgromadziły się wieczorem tysiące osób, w tym członkowie "Solidarności" z rodzinami, którzy przyjechali do Gdańska z całego kraju.

d4ca53g

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom i przyjęciu zaproszenia, w koncercie "My naród" nie wziął udziału b. prezydent i legendarny przywódca "S" Lech Wałęsa, który przebywa obecnie w Afryce i wraca do Polski we wtorek. Na widowni zasiadło natomiast dwóch innych byłych szefów związku: Marian Krzaklewski i Janusz Śniadek, obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Tytuł koncertu nawiązuje do słynnych słów Lecha Wałęsy wypowiedzianych w listopadzie 1989, w przemówieniu przed Kongresem Stanów Zjednoczonych.

W koncercie wystąpić mają: Krzysztof Cugowski, Lombard, Sztywny Pal Azji, Elektryczne Gitary, Natalia Przybysz, 4PMC, Skubas, Daab, SexBomba, Tomek Lipiński, Złe Psy, Eldo oraz Jan Pietrzak. Wydarzenie ma mieć charakter widowiska z użyciem multimedialnych ekranów, a scenografia oraz stroje artystów mają kojarzyć się z symbolami narodowymi.

Po tym koncercie na scenie pojawi się irlandzki muzyk Chris de Burgh. Ten 66-letni artysta znany jest m.in. z takich przebojów z lat 80. ubiegłego wieku jak "High On Emotion" i "Lady In Red". Jego półtoragodzinny występ zakończy związkowy festyn.

Festyn rodzinny "Solidarność pokoleń" zorganizował Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" przy współpracy m.in. z miastem Gdańsk, ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego oraz Narodowym Centrum Kultury.

d4ca53g

Podziel się opinią

Share
d4ca53g
d4ca53g
Więcej tematów