Prezydenci Polski i Szwajcarii rozmawiali o sytuacji politycznej w Europie
Sytuacja polityczna w Europie, relacje między poszczególnymi krajami w Unii Europejskiej i współpraca gospodarcza - to główne tematy wtorkowych rozmów prezydentów Polski i Szwajcarii: Lecha Kaczyńskiego i Micheline Calmy-Rey, która przebywa w Polsce z dwudniową wizytą.
Szefowa gabinetu Lecha Kaczyńskiego, Elżbieta Jakubiak powiedziała, że prezydenci omówili m.in. sytuację polityczną w Europie oraz Unii Europejskiej. Rozmawiali także na temat współpracy gospodarczej obu państw oraz współpracy w ramach tzw. szwajcarskiego instrumentu finansowego - źródła grantów na budowę infrastruktury, poprawę systemu edukacji - o które Polska może zabiegać.
Lech Kaczyński i Micheline Calmy-Rey - jak powiedziała Jakubiak - omówili również relacje między poszczególnymi państwami UE oraz wymienili poglądy w sprawie Traktatu Konstytucyjnego Unii. Lech Kaczyński zrelacjonował też szwajcarskiej prezydent ustalenia Deklaracji Berlińskiej.
25 marca, w 50. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich uważanych za symboliczny początek europejskiej integracji, przywódcy UE przyjęli Deklarację Berlińską, podkreślającą wartości łączące Wspólnotę 27 krajów i wyznaczającą zadania na przyszłość, w tym stworzenie do 2009 roku "odnowionego wspólnego fundamentu" Unii.
Jakubiak poinformowała, że Lech Kaczyński poprosił prezydent Szwajcarii o wsparcie polskich starań o organizację we Wrocławiu Expo 2012. O prawo do goszczenia targów Expo 2012 ubiegają się również marokański Tanger i koreańskie Yeosu. Decyzję o przyznaniu prawa do organizacji wystawy podejmą w listopadzie delegaci z 98 krajów członkowskich Międzynarodowego Biura Wystaw.