WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezydenccy członkowie komisji weryfikacyjnej WSI

Nazwiska 12 członków komisji weryfikacyjnej WSI powołanych przez prezydenta podało Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Biuro podało, że w komisji zasiadają Jan Olszewski, Bogusław Nizieński, Krzysztof Łączyński, Marek Utracki, Artur Rojek, Joanna Celińska, Marcin Gugulski, Aneta Tatiana Gontarczyk, Jacek Przybysz, Beata Joanna Modrzejewska i Tomasz Szatkowski. Marcin Szczęsny Rosołowski zasiadał w niej, ale w marcu złożył rezygnację - podało też biuro prasowe prezydenta.

W komisji zasiadają 24 osoby, 12 powołuje premier, 12 prezydent. Komisja ma za zadanie weryfikować żołnierzy b. Wojskowych Służb Informacyjnych, którzy chcieli pracować w nowych służbach - Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego.

Wcześniej listę 12 nazwisk osób powołanych przez premiera ujawniło Centrum Informacyjne Rządu. W listopadzie 2007 r. premier Jarosław Kaczyński powołał do komisji Piotra Naimskiego i Piotra Wojciechowskiego, Tadeusza Witkowskiego, Bartosza Kownackiego i Macieja Lew-Mirskiego oraz Piotra Bączka, Michała Bichniewicza, Artura Góreckiego, Jarosława Karwowskiego, Mariusza Maraska, Józefa Wierzbowskiego i Leszka Piotra Pietrzaka.

WP

B. premier w listopadzie 2007 r. usunął ze składu komisji powołanych w lipcu 2006 r. Martina Bożka, Wojciecha Frazika, Macieja Korkucia, Henryka Szulejewskiego i Adama Tarachę.

Przewodniczącym komisji jest obecnie b. premier Jan Olszewski. Olszewski przeniósł siedzibę komisji po przegranych przez PiS wyborach z siedziby Służby Kontrwywiadu Wojskowego do prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Według informacji przekazanych przez Olszewskiego, do weryfikacji pozostało 400 osób. 900 innych czeka na wydanie pozytywnej decyzji weryfikacyjnej.

Antoni Macierewicz, gdy kierował pracami Komisji, apelował o pozostawienie w tajemnicy listy weryfikatorów, mimo że żadne przepisy nie przewidywały utajnienia ich nazwisk.

Polub WP Wiadomości
WP
WP