Prezes Urzędu Patentowego: wzrasta liczba zgłaszanych wynalazków
W 2011 roku do Urzędu Patentowego RP zgłoszono o 20 proc. więcej wynalazków niż rok wcześniej - poinformowała prezes urzędu, dr Alicja Adamczak na wspólnym posiedzeniu dwóch sejmowych komisji.
14.06.2012 | aktual.: 14.06.2012 14:58
Jak wynika z danych, które prezes przedstawiła Komisji Gospodarki oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, w 2011 roku do Urzędu Patentowego wpłynęło łącznie ponad 21 tysięcy zgłoszeń wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych i znaków towarowych, co stanowi ponad 104 proc. wielkości prognozowanej.
Dr Adamczak wyjaśniła, że wynalazkiem jest rozwiązanie o charakterze technicznym, które "może dotyczyć opracowania nowego urządzenia, produktu, metody, procesu lub stanowić dodatkowe unowocześnienie już istniejących rozwiązań".
W ubiegłym roku do Urzędu Patentowego wpłynęło ponad 4 tysiące zgłoszeń wynalazków, w tym 3878 zgłoszeń krajowych i 191 zgłoszeń zagranicznych. "Ogólna liczba zgłoszeń w trybie krajowym była o 20,1 proc. wyższa niż w roku 2010 i o 31,3 proc. wyższa od planowanej" - czytamy w informacji przedstawionej w czwartek przez prezes UP RP.
W ubiegłym roku wydano ponad 6400 decyzji kończących postępowanie w sprawach o udzielenie patentu, w tym ponad 3400 decyzji pozytywnych. Według danych UP RP łączna liczba decyzji wydanych w 2011 roku była o 2,3 proc. niższa od liczby decyzji wydanych w roku 2010, ale o 8,1 większa od planowanej.
Jakie korzyści przynosi ochrona własności przemysłowej? Jak tłumaczyła dr Adamczak, wzmacnia ona pozycję na rynku i przewagę konkurencyjną, zwiększa dochody i umożliwia zwrot nakładów inwestycyjnych, ułatwia komercjalizację i transfer technologii.
Jak podkreśliła prezes UP RP, instytucja prowadzi wiele akcji edukacyjnych, które mają przybliżać wiedzę na temat własności intelektualnej i korzyści, jakie przynosi ochrona rezultatów twórczości. - Od co najmniej trzech lat widzimy, że wynikiem korzystania z wiedzy, którą udostępnia Urząd Patentowy jest wzrost liczby zgłoszeń - powiedziała.
Zaznaczyła, że w 2011 roku Urząd Patentowy uzyskał nadwyżkę dochodów nad wydatkami. - W 2011 roku wyniosła ona 13,5 mln złotych w stosunku do naszego planu wydatków. Bardzo często spotykamy się z oceną, że jesteśmy jedynym urzędem centralnym, który jest rentowny - podkreśliła Adamczak.
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej powstał 28 grudnia 1918 roku. Do jego głównych zadań należy udzielanie ochrony prawnej na przedmioty własności przemysłowej, gromadzenie i udostępnianie dokumentacji i literatury patentowej, współtworzenie i popularyzacja zasad ochrony własności przemysłowej.