Prezes TVP zapowiada nowe kanały tematyczne

'Planujemy uruchomić w tym roku cztery nowe kanały tematyczne: Film, Rozrywka, Sport i Parlament' - zapowiada prezes TVP Jan Dworak w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

13.02.2006 01:03

Kanał określany roboczą nazwą Parlament wystartuje prawdopodobnie pod koniec roku. Obok relacji z Sejmu i Senatu znajdzie się w nim publicystyka. Ukazywać będzie aspekty prawne dotyczące każdego. „Nasz widz otrzyma pogłębioną informację, dowie się, co praktycznie wynika z przyjmowanych przez Parlament aktów prawnych i co to oznacza dla każdego człowieka albo przedsiębiorcy” – wyjaśnia prezes Dworak.

Natomiast TVP3 ma zostać przekształcona w kanał informacyjno-publicystyczny z bardzo silnym zaakcentowaniem regionalności.

Termin uruchomienia kanałów uzależniony jest od rozpoczęcia działalności przez nowo wybraną Krajową Radę Radiofonii i Telewizji przyznającą nadawcom telewizyjnym koncesje. Prezes Dworak obiecuje, że pierwsze trzy kanały tematyczne ruszą w ciągu trzech miesięcy od uzyskania pozwolenia na nadawanie.

Nowe kanały dołączą do TVP Kultura uruchomionego pod koniec 2005 roku. Mają wypełnić przygotowywaną przez TVP platformę naziemnej telewizji cyfrowej. W zamierzeniach ma ona zastąpić telewizję analogową odbieraną do tej pory przez zwykłe anteny. Projekt telewizji publicznej będzie konkurencyjny dla platformy przygotowywanej przez Polsat i TVN.

Prezes TVP jednocześnie zaprzecza opiniom, że w czasie jego kadencji niewiele w telewizji publicznej zmieniło się na lepsze. Jako przykład podaje „Wiadomości”, czołowy program informacyjny „Jedynki”. „Dwa lata temu „Wiadomości” ustępowały TVN w wielu cechach” – uważa. – „Teraz z satysfakcją mogę powiedzieć, że w tej wymagającej konkurencji często jesteśmy lepsi.”

Jan Dworak odniósł się do niedawnej próby ingerencji rzecznika rządu Konrada Ciesiołkiewicza w zawartość „Wiadomości”. „Jeżeli będą (dalsze – przyp. red.) nieuprawnione naciski, to na pewno będę na nie reagował.” – obiecuje. – „To dziennikarze powinni krytykować polityków, a nie politycy dziennikarzy” – twierdzi prezes.

Z dezaprobatą ocenia sprawę podpisania paktu stabilizacyjnego pomiędzy partiami PiS, LPR i Samoobroną jedynie w obecności dziennikarzy Telewizji Trwam. „Coś takiego nie powinno się nigdy więcej wydarzyć” – uważa. – „Jest różnica między prawem wyłączności, który media chcą sobie zapewnić, a obowiązkiem wobec opinii publicznej.”

Jaka powinna być KRRiT? Co dalej z misyjnością TVP? Jaki ma być następny szef telewizji publicznej? Zapraszamy na rozmowę z prezesem TVP Janem Dworakiem.http://wirtualnemedia.pl/document,,711029,Jan_Dworak.html

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)