Prezes TVP zapowiada nowe kanały tematyczne
'Planujemy uruchomić w tym roku cztery nowe kanały tematyczne: Film, Rozrywka, Sport i Parlament' - zapowiada prezes TVP Jan Dworak w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.
13.02.2006 01:03
Kanał określany roboczą nazwą Parlament wystartuje prawdopodobnie pod koniec roku. Obok relacji z Sejmu i Senatu znajdzie się w nim publicystyka. Ukazywać będzie aspekty prawne dotyczące każdego. „Nasz widz otrzyma pogłębioną informację, dowie się, co praktycznie wynika z przyjmowanych przez Parlament aktów prawnych i co to oznacza dla każdego człowieka albo przedsiębiorcy” – wyjaśnia prezes Dworak.
Natomiast TVP3 ma zostać przekształcona w kanał informacyjno-publicystyczny z bardzo silnym zaakcentowaniem regionalności.
Termin uruchomienia kanałów uzależniony jest od rozpoczęcia działalności przez nowo wybraną Krajową Radę Radiofonii i Telewizji przyznającą nadawcom telewizyjnym koncesje. Prezes Dworak obiecuje, że pierwsze trzy kanały tematyczne ruszą w ciągu trzech miesięcy od uzyskania pozwolenia na nadawanie.
Nowe kanały dołączą do TVP Kultura uruchomionego pod koniec 2005 roku. Mają wypełnić przygotowywaną przez TVP platformę naziemnej telewizji cyfrowej. W zamierzeniach ma ona zastąpić telewizję analogową odbieraną do tej pory przez zwykłe anteny. Projekt telewizji publicznej będzie konkurencyjny dla platformy przygotowywanej przez Polsat i TVN.
Prezes TVP jednocześnie zaprzecza opiniom, że w czasie jego kadencji niewiele w telewizji publicznej zmieniło się na lepsze. Jako przykład podaje „Wiadomości”, czołowy program informacyjny „Jedynki”. „Dwa lata temu „Wiadomości” ustępowały
Jan Dworak odniósł się do niedawnej próby ingerencji rzecznika rządu Konrada Ciesiołkiewicza w zawartość „Wiadomości”. „Jeżeli będą (dalsze – przyp. red.) nieuprawnione naciski, to na pewno będę na nie reagował.” – obiecuje. – „To dziennikarze powinni krytykować polityków, a nie politycy dziennikarzy” – twierdzi prezes.
Z dezaprobatą ocenia sprawę podpisania paktu stabilizacyjnego pomiędzy partiami PiS, LPR i Samoobroną jedynie w obecności dziennikarzy Telewizji Trwam. „Coś takiego nie powinno się nigdy więcej wydarzyć” – uważa. – „Jest różnica między prawem wyłączności, który media chcą sobie zapewnić, a obowiązkiem wobec opinii publicznej.”
Jaka powinna być KRRiT? Co dalej z misyjnością TVP? Jaki ma być następny szef telewizji publicznej? Zapraszamy na rozmowę z prezesem TVP Janem Dworakiem.http://wirtualnemedia.pl/document,,711029,Jan_Dworak.html