Trwa ładowanie...

Prezes Iustitii Krystian Markiewicz pozwał Zbigniewa Ziobrę. Jest reakcja ministra

Zbigniew Ziobro stwierdził, że prezes Iustitii Krystian Markiewicz powinien pozwać samego siebie. W ten sposób odniósł się do pozwu skierowanego przez profesora w sprawie "szerzenia zorganizowanej nienawiści wobec niego i środowiska sędziowskiego".

Prezes Iustitii Krystian Markiewicz pozwał Zbigniewa Ziobrę. Jest reakcja ministraŹródło: East News, fot: Robert Stachnik/REPORTER
d39ptt4
d39ptt4

Minister Zbigniew Ziobro, pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości oraz członkowie Krajowej Rady Sądownictwa - zdaniem prezesa Iustitii prof. Krystiana Markiewicza odpowiadają oni za "szerzenie zorganizowanej nienawiści wobec niego i środowiska sędziowskiego". Z tego powodu ich pozwał. Szef resortu skomentował ten ruch.

- To kolejna akcja polityczna, która zmierza do wciągnięcia mnie w spór wewnątrz skonfliktowanego środowiska sędziowskiego - powiedział w Bydgoszczy Ziobro, cytowany przez portal wpolityce.pl. Zdaniem ministra "Markiewicz powinien w pierwszej kolejności pozwać samego siebie, dlatego, że to on jest obrońcą systemowej patologii polskiego sądownictwa".

- Upolitycznił funkcję sędziego w sposób niebywały, chociaż konstytucja tego zakazuje, mówiąc, że sąd i sędziowie mają być apolityczni i powściągliwi w swoich wystąpieniach publicznych - tłumaczył Ziobro. I dodał, że "wojnę wewnątrz środowiska sędziowskiego, brutalne słowa, język nienawiści rozpoczęło środowisko pana sędziego Markiewicza".

Debata w TVP. Spór na linii Sasin-Kosiniak-Kamysz. Poszło o "ruski węgiel"

- Można znaleźć dziesiątki wypowiedzi dla stacji TVN - ludzi typu pan Żurek, Tuleja i innych kolegów pana Markiewicza, którzy językiem niewybrednym kierują nawet groźby pod adresem sędziów, którzy decydują się brać udział w reformie sądownictwa i akceptują demokratyczny wynik wyborów w Polsce. Zastraszeni tworzą ten konflikt, który przybrał - niestety - tak daleko idące rozmiary - podkreślił minister.

d39ptt4

Czego domaga się Markiewicz

Markiewicz pozwał Skarb Państwa, reprezentowany przez szefa MS, byłego wiceministra Łukasza Piebiaka, sędziego Jakuba Iwańca, byłego prezesa i Sądu Okręgowego w Gliwicach Arkadiusza Cichockiego, byłego szefa biura KRS Tomasza Szmydta oraz prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie i członka KRS Rafała Puchalskiego.

Prezes Iustitii domaga się od pozwanych przekazania 50 tys. zł na rzecz Fundacji Dom Sędziego Seniora oraz publikacji przeprosin w dwóch dziennikach i trzech stacjach telewizyjnych. Żąda też zakazania pozwanym rozpowszechniania informacji dotyczących jego życia prywatnego oraz nieprawdziwych twierdzeń na swój temat.

Źródło: wpolityce.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39ptt4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39ptt4
Więcej tematów