Prezes Bumaru: spełnienie warunków przetargu jest niemożliwe
Prezes Bumaru Roman Baczyński uważa, że spełnienie warunków przetargu na wyposażenie irackiej armii jest niemożliwe dla żadnego z uczestników przetargu. Prezes zastrzegł, ze jest jeden wyjątek - firma ma gdzieś zgromadzony towar blisko regionu, do którego ma być dostarczony.
Ważnym kryterium oceny w tym przetargu było zbliżenie się do harmonowego modelu dostaw przedstawionego przez ogłaszającego przetarg. Prezes Bumaru powiedział, że prawie wszyscy uczestnicy przetargu nie wypełniali w 100% tego harmonogramu. Przypomniał, że cykl produkcyjny w przypadku sprzętu ciężkiego wynosi od 4 do 6 miesięcy od momentu zamówienia.
Roman Baczyński mimo to uważa, że przetarg nie był ustawiony, bowiem - jak zwrócił uwagę - zamawiający w przetargu często mobilizuje dostawców do jak najszybszego realizowania kontraktów, wyznaczając bardzo napięty, albo niemożliwy do wykonania harmonogram dostaw.
Kontrakt na wyposażenie irackiej armii przypadnie konsorcjum ANHAM, należącemum do Nour USA - zwycięzcy pierwszego przetargu. Według niepotwierdzonych informacji, w zwycięskim konsorcjum jest inna polska firma - NAT Import Export. Jej udział w realizacji kontraktu ma być jednak ograniczony do naczep do przewozu kontenerów. Na spółkę ANHAM składają się cztery firmy: dwie amerykańskie, jedna jordańska i jedna saudyjska. Wartość kontraktu wynosi 259 milionów dolarów.