Trwa ładowanie...
d13myss

Prezes Banku Światowego: wspólnota międzynarodowa "żałośnie zawiodła" w sprawie Eboli

Prezes Banku Światowego Jim Yong Kim oświadczył w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Guardian", iż wspólnota międzynarodowa "żałośnie zawiodła" w walce z szerzeniem się wirusa Eboli.
Share
Prezes Banku Światowego Jim Yong Kim
Prezes Banku Światowego Jim Yong KimŹródło: AP, Fot: Susan Walsh
d13myss

- Jest późno. Jest naprawdę późno. Powinniśmy zrobić wiele rzeczy. Powinny zostać zbudowane systemy ochrony zdrowia. Powinniśmy wprowadzić monitorowanie po doniesieniach o pierwszych przypadkach. Powinna zaistnieć zorganizowana reakcja - powiedział Kim "Guardianowi" w Waszyngtonie, gdzie w najbliższy weekend odbędzie się doroczne posiedzenie Banku Światowego.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Gwinei, Liberii i Sierra Leone zmarło już na ebolę łącznie 3857 ludzi, a liczba zarażonych wirusem w tych trzech krajach sięgnęła 8011. Nie ma na razie żadnych oznak, by udało się przyhamować postępy epidemii.

Zdaniem Kima, państwa zachodnie powinny wesprzeć utworzenie globalnego funduszu w kwocie 20 mld dolarów na najpilniejsze wydatki w walce z Ebolą.

d13myss

Teraz, gdy mamy przypadki (zgonów zarażonych w Afryce osób) w Hiszpanii i w USA, szansa przedostania się wirusa do innych państw europejskich jest naprawdę duża. Zostaliśmy przetestowani przez Ebolę i zawiedliśmy. Żałośnie zawiedliśmy w naszej reakcji - zaznaczył szef Banku Światowego.

Dodał, iż na szczęście wirus Eboli nie szerzy się szybko, ale możliwość pojawienia się w ciągu najbliższych 10 lat jego szybszej mutacji jest duża. - To były opieszałe działania nawet jeśli weźmie się pod uwagę, że dotyczyły wirusa szerzącego się powoli. Jeśli doświadczyliśmy tego z powoli szerzącym się wirusem, to nie jesteśmy ani trochę bliżej do bycia gotowymi na zetknięcie się z wirusem szerzącym się szybko - ostrzegł Kim.

d13myss

Podziel się opinią

Share
d13myss
d13myss
Więcej tematów