Prezes banku musi znać polski
Szefowie polskich banków będą musieli znać język polski - wynika z projektu nowego prawa bankowego. Zapis jest tak skonstruowany, że nie kłóci się z regułami Unii Europejskiej. Polski rząd wynegocjował rozwiązanie, którego nie ma żaden inny kraj w ramach UE.
"Ustaliliśmy zapis z Komisją" - poinformował w Brukseli minister finansów Andrzej Raczko. Podkreślił, że żaden inny kraj nie ma takiego rozwiązania, ustawowo gwarantującego znajomość języka narodowego wśród szefów banków czy towarzystw ubezpieczeniowych.
Komisja Nadzoru Bankowego i Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych będą mogły wymagać od prezesa zarządu i jeszcze jednego członka zarządu, aby posługiwali sie biegle językiem polskim, o ile będą tego wymagały skala działalności danego banku czy danej instytucji ubezpieczeniowej i skala ponoszonego przez nie ryzka - wyjaśnił towarzyszący Raczce wiceminister Igor Chalupec.
Według niego, te regulacje będą dotyczyły zarówno szefów spółek akcyjnych jak i dyrektorów krajowych oddziałów banków zagranicznych.
Raczko wspomniał o tym jako o przykładzie problemów, które rząd uważa za rozwiązane w ramach przygotowań do członkostwa Unii, mimo że Komisja Europejska wymienia je jako w raporcie o opóźnieniach w dostosowaniu Polski do prawa unijnego.