Trwa ładowanie...

Prestiżowa nagroda dla Małgorzaty Gersdorf. "Wyraz wsparcia"

Prof. Małgorzata Gersdorf została laureatką hiszpańskiej "Nagrody Zaangażowanego Optymisty". - Odbieram tę nagrodę jako wyraz wsparcia w obronie niezależności sądów i niezawisłości sędziów - komentuje I prezes Sądu Najwyższego.
Share
To kolejne wyróżnienie dla Małgorzaty Gersdorf na przestrzeni kilku tygodni
To kolejne wyróżnienie dla Małgorzaty Gersdorf na przestrzeni kilku tygodniŹródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
d1fexmo

"Nagroda Zaangażowanego Optymisty" (Premios Optimistas Comprometidos) przyznawana jest przez hiszpański magazyn Anoche Tuve Un Sueño.

- Wyróżniane są osoby, które swoją postawą są w stanie zmienić świat. Ci, którzy stają w obronie sprawiedliwości, wolności i poszanowania praw człowieka. To osoby, które nie robią hałasu, lecz ciężko pracują, aby zaoferować przyszłym pokoleniom godne dziedzictwo - wyjaśniła w rozmowie z portalem interia.pl Marta Blanco z madryckiego czasopisma.

- Uważamy nasz magazyn za platformę do informowania o tych, którzy podążają za marzeniami i są wierni swojemu powołaniu. Tych, którzy są wierni swojej pracy, swojemu życiu i nie dają się zwieść szantażem, strachem ani osobistymi interesami - dodała.

d1fexmo

Nagroda została przyznana po raz piąty. W ubiegłych latach jej laureatami byli m.in.: pierwsza muzułmanka wyróżniona Pokojową Nagrodą Nobla, irańska adwokat dr Shirin Ebadi, kongijska dziennikarka i prawniczka walcząca o prawa kobiet Caddy Adzuba oraz María Blasco, dyrektor generalny hiszpańskiego Narodowego Centrum Badań nad Chorobami Nowotworowymi CNIO.

- Odbieram tę nagrodę jako wyraz wsparcia w obronie niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Zasady te zapewniają społeczeństwu sprawiedliwe rozpatrzenie każdej sprawy i stanowią konstytucyjną gwarancję demokracji i rządów prawa - powiedziała Gersdorf w rozmowie z interia.pl

Nagroda zostanie wręczona 23 kwietnia 2019 r. w Muzeum Narodowym Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie (Museo Reina Sofia).

"Wzorowa niezłomność"

To kolejne wyróżnienie dla Gersdorf na przestrzeni kilku tygodni. Miesiąc temu otrzymała niemiecką nagrodę im. Theodora Heussa. Powód? "Wzorowa niezłomność, jednoznaczna postawa i odwaga cywilna, z którą broni nieodzownych warunków demokracji", "z godną podziwu oczywistością sprzeciwiła się rozwojowi (sytuacji) w Polsce" - wskazano w uzasadnieniu.

d1fexmo

Wręczenie nagrody nastąpi 11 maja br. w Stuttgarcie.

Burza wokół SN

Przypomnijmy, w połowie grudnia Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, umożliwiającą m.in. powrót do orzekania sędziów SN, którzy w wyniku wejścia w życie wcześniejszych przepisów po osiągnięciu 65. roku życia przeszli w stan spoczynku. Regulacje dotyczyły właśnie m.in. I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Wcześniejsze brzmienie ustawy krytykowała Komisja Europejska.

d1fexmo

Zobacz także: Impeachment Dudy? Jest komentarz Biedronia do propozycji PO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1fexmo

Podziel się opinią

Share
d1fexmo
d1fexmo
Więcej tematów