Trwa ładowanie...
d420dvr

Nagroda im. Theodora Heussa dla Małgorzaty Gersdorf

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf otrzyma niemiecką Nagrodę im. Theodora Heussa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gersdorf dostała niemiecką nagrodę
Gersdorf dostała niemiecką nagrodę (PAP)
d420dvr

Wyróżnienie jest przyznawane przez ponadpartyjną Fundację Theodora Heussa, byłego prezydenta Niemiec i polityka FDP. Fundacja z siedzibą w Stuttgarcie wyróżniła Małgorzatę Gersdorf za "wzorową niezłomność, jednoznaczną postawę i odwagę cywilną, z którą broni nieodzownych warunków demokracji" – czytamy w oświadczeniu wydanym w czwartek (21.02.2019).

Warunkami tymi są praworządność, trójpodział władzy, ochrona mniejszości, uczciwe prowadzenie publicznych sporów i wolność mediów – uzasadniła swój wybór Fundacja.

Opór wobec czystki emerytalnej

W toku reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce pierwsza prezes SN odmówiła wcześniejszego (niż przewidywała jej kadencja) przejścia na emeryturę. Z punktu widzenia Gersdorf reforma sądownictwa jest niezgodna z konstytucją. Z "godną podziwu oczywistością sprzeciwiła się rozwojowi (sytuacji) w Polsce" – podkreśliła Gesine Schwan, przewodnicząca kuratorium fundacji.

d420dvr

Za obywatelskie zaangażowanie

Nagroda Theodora Heussa jest przyznawana od 1965 roku. Jej celem jest "wyróżnianie i umacnianie obywatelskiego zaangażowania" oraz "prezentowanie demokracji jako formy życia". Laureatami nagrody byli m.in. prezydenci Niemiec Gustav Heinemann i Richard von Weizsaecker, pisarz Guenter Grass, artysta Christo oraz organizacja humanitarna Terre des Hommes.

Nagroda nie jest dotowana, a jej uroczyste wręczenie będzie miało miejsce 11 maja br. w Stuttgarcie.

d420dvr

Zobacz także: Racja Stanu. Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, odpowiedziała na nurtujące Polaków pytania

Przeczytaj także:

Małgorzata Gersdorf: Każda władza chce mieć „swoje” sądy
Magazyn „Cicero” o Gersdorf: konstytucyjna patriotka

d420dvr

Podziel się opinią

Share

d420dvr

d420dvr
Więcej tematów