Trwa ładowanie...

Nagroda im. Theodora Heussa dla Małgorzaty Gersdorf

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf otrzyma niemiecką Nagrodę im. Theodora Heussa.

Share
Nagroda im. Theodora Heussa dla Małgorzaty GersdorfŹródło: PAP
dqpuk4c

Wyróżnienie jest przyznawane przez ponadpartyjną Fundację Theodora Heussa, byłego prezydenta Niemiec i polityka FDP. Fundacja z siedzibą w Stuttgarcie wyróżniła Małgorzatę Gersdorf za "wzorową niezłomność, jednoznaczną postawę i odwagę cywilną, z którą broni nieodzownych warunków demokracji" – czytamy w oświadczeniu wydanym w czwartek (21.02.2019).

Warunkami tymi są praworządność, trójpodział władzy, ochrona mniejszości, uczciwe prowadzenie publicznych sporów i wolność mediów – uzasadniła swój wybór Fundacja.

Opór wobec czystki emerytalnej

#

W toku reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce pierwsza prezes SN odmówiła wcześniejszego (niż przewidywała jej kadencja) przejścia na emeryturę. Z punktu widzenia Gersdorf reforma sądownictwa jest niezgodna z konstytucją. Z "godną podziwu oczywistością sprzeciwiła się rozwojowi (sytuacji) w Polsce" – podkreśliła Gesine Schwan, przewodnicząca kuratorium fundacji.

Za obywatelskie zaangażowanie

#

Nagroda Theodora Heussa jest przyznawana od 1965 roku. Jej celem jest "wyróżnianie i umacnianie obywatelskiego zaangażowania" oraz "prezentowanie demokracji jako formy życia". Laureatami nagrody byli m.in. prezydenci Niemiec Gustav Heinemann i Richard von Weizsaecker, pisarz Guenter Grass, artysta Christo oraz organizacja humanitarna Terre des Hommes.

dqpuk4c

Nagroda nie jest dotowana, a jej uroczyste wręczenie będzie miało miejsce 11 maja br. w Stuttgarcie.

Zobacz także: Racja Stanu. Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, odpowiedziała na nurtujące Polaków pytania

Przeczytaj także:

dqpuk4c
dqpuk4c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqpuk4c
dqpuk4c
Więcej tematów