Trwa ładowanie...

Presja PSL i PiS na marszałka Grodzkiego. Nieformalny sojusz przyspieszy Senat

Premier Mateusz Morawiecki - jak wynika z informacji WP - najprawdopodobniej zwróci się do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z prośbą o rozmowę na temat procedowanych przez parlament ustaw antycovidowych. Apel o przyspieszenie prac Senatu wystosował do Grodzkiego Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezes PSL dostał w tej sprawie nieoczekiwane wsparcie ze strony PiS.
Share
Władysław Kosiniak-Kamysz i Mateusz Morawiecki, styczeń 2019 r.
Władysław Kosiniak-Kamysz i Mateusz Morawiecki, styczeń 2019 r.Źródło: Instagram, Fot: Władysław Kosiniak-Kamysz
d3y4psy

- To jest właśnie odpowiedzialna opozycja - mówi o ludowcach polityk klubu PiS i Solidarnej Polski Janusz Kowalski.

Jak przyznaje wiceminister aktywów państwowych w rozmowie z dziennikarzem WP: - Szukamy najlepszej formuły, żeby szybko przyjmować dobre i potrzebne prawo, które służy obywatelom. Chcę panu prezesowi Kosiniakowi-Kamyszowi podziękować. To jest ruch, na który czekają Polacy. Dobry przykład na najbliższe dni.

Kowalski apeluje: - Przestańmy się wreszcie kłócić, podejmujmy decyzje w zgodzie.

d3y4psy

To zaskakująca deklaracja z ust przedstawiciela formacji, która wcześniej o PSL miała jak najgorsze zdanie.

Apel do Grodzkiego. PSL ze wsparciem PiS

Tym razem jednak obóz rządzący był zmuszony zawiązać z ludowcami nieformalną "koalicję" na rzecz przyspieszenia prac Senatu nad projektami ustaw o wsparciu dla ochrony zdrowia, przeciwdziałającym sytuacjom kryzysowym w czasach pandemii.

Pierwszy z apelem zwrócił się do marszałka Senatu lider PSL. - Jeśli mamy więcej czasu w Sejmie nad pracami nad tymi ustawami, to nie wydłużajmy tych procedur w Senacie - mówił we wtorek Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider PSL domagał się zwołania posiedzenia Senatu jeszcze w tym tygodniu.

d3y4psy

Wtórował mu wicemarszałek Senatu z PiS Marek Pęk: - Panie prezesie, klub parlamentarny PiS popiera pański wniosek. Liczę, że pan marszałek Tomasz Grodzki uwzględni również wniosek większości senatorów - poinformował senator partii rządzącej.

Z tym samym apelem - o przyspieszenie prac Senatu - zwrócił się do Grodzkiego premier Mateusz Morawiecki. - Zwracam się do marszałka Senatu o pilne przeprocedowanie tej ustawy w izbie wyższej, zaraz po je prawdopodobnym przyjęciu przez Sejm - mówił szef rządu w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Jak dodał premier, jest gotowy "wytłumaczyć marszałkowi Grodzkiemu, jak ważne są to rozwiązania, jak bardzo pomagają lekarzom, pielęgniarkom, służbom w realizowaniu ich zadań". - Postawmy na solidarność tak, jak stawiają na nią Polacy - przekonywał Morawiecki.

Władysław Kosiniak-Kamysz zdradza przebieg rozmowy z Tomaszem Grodzkim

Ustawy antycovidowe. Rozmowa premiera z marszałkiem Senatu

Premier tym samym zasugerował spotkanie z marszałkiem Senatu ws. ustaw antycovidowych. Gdy zapytaliśmy o to jednego z bliskich współpracowników premiera, ten przyznał nam, że ostatecznej decyzji ws. spotkania jeszcze nie ma. Współpracownik prof. Grodzkiego powiedział nam zaś, że formalnie prośba o rozmowę ze strony szefa rządu jeszcze do marszałka nie dotarła.

d3y4psy

- Niewykluczone, że sam prof. Grodzki zadzwoni do premiera, żeby przedyskutować ustawy przed posiedzeniem Senatu - zwraca uwagę nasz rozmówca z Senatu.

Nieoficjalnie słychać, że do rozmowy ma dojść w najbliższych dniach. Pod koniec tego tygodnia nad ustawami antycovidowymi mają pracować senackie komisje.

"Miękka presja" ze strony PSL i PiS na marszałka Senatu już przyniosła skutek - choć podstawowy cel, czyli obrady Senatu i głosowanie całej izby wyższej jeszcze w tym tygodniu, nie zostanie zrealizowany. Prof. Tomasz Grodzki poinformował w czwartek, że izba wyższa zbierze się mimo to wcześniej niż planowano - nie we wtorek, a w poniedziałek w przyszłym tygodniu. Wcześniej odpowiednie poprawki do poselskich projektów naniosą senatorowie w ramach prac komisji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3y4psy

Podziel się opinią

Share
d3y4psy
d3y4psy
Więcej tematów