Premiera spektaklu dla młodzieży o agresji, alkoholu i narkotykach
Agresja, narkotyki, przemoc - tym zagrożeniom jest poświęcony adresowany do młodzieży spektakl pt. "Lęki współczesności w świecie dziecka", którego premiera odbędzie się w czwartek w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie (woj. śląskie).
18.11.2015 | aktual.: 18.11.2015 16:20
Jak podkreśla dyrektor teatru Gabriel Gietzky, misja współczesnego teatru nie ogranicza się tylko do prezentowania spektakli. Zadaniem tej instytucji jest unaocznianie ważnych społecznie problemów, a teatr można wykorzystać jako medium, dzięki któremu łatwiej poruszać trudne tematy.
"Lęki współczesności w świecie dziecka" to przedsięwzięcie skierowane do gimnazjalistów i licealistów. W projekcie udział biorą psychologowie. Po spektaklach planowane są pogadanki w ich obecności.
Na przedstawienie składają się trzy monodramy z ostro zarysowaną problematyką społeczną. "Napaść. Agresywne puzzle" wyreżyserował Przemysław Pawlicki, wystąpi Karol Kojkoł. Tekst "Uwodziciel" Radosława Paczochy to historia chłopaka z gorzej sytuowanej rodziny, który chce zarabiać pieniądze, żeby lepiej się poczuć wśród bogatszych rówieśników i zaczyna handlować narkotykami. Reżyseruje Rafał Sisicki, wystąpi Kamil Katolik. Trzeci monodram pt. "Balsam, czyli od procentów moc" wyreżyserowała Ula Kijak, a wystąpi w nim Agnieszka Raj-Kubat.
Przedsięwzięcie jest realizowane wspólnie z Instytutem Teatralnym i we współpracy z SWPS Uniwersytetem Humanistyczno-społecznym w Katowicach, w ramach programu Teatr 2015-Promesa/250 lecie Teatru Publicznego w Polsce. Premiera odbędzie się w 250. rocznicę inauguracji Teatru Narodowego.
Przedstawienie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.