Trwa ładowanie...
d4e09iz

Premiera książki "Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010". Jarosław Kaczyński: bardzo ciężko jest pisać biografię kogoś, kto odszedł tak niedawno

• W piątek miała miejsce premiera książki "Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010"

• To kontynuacja biografii byłego prezydenta RP

• Jarosław Kaczyński: ta książka opisuje nie tylko prezydenturę, ale również prywatne relacje śp. Lecha Kaczyńskiego

• Prezydent Andrzej Duda: był wielki jako człowiek w takim bezpośrednim kontakcie

Share
d4e09iz

W książce "Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010" autorzy - Sławomir Cenckiewicz i Adam Chmielecki - opisują aktywność Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta RP. Wydana właśnie książka to drugi tom biografii Lecha Kaczyńskiego. W 2013 r. ukazała się pierwsza część: "Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005" autorstwa Cenckiewicza, Chmieleckiego oraz Janusza Kowalskiego i Anny K. Piekarskiej.

Książka jest zapowiadana jako "kontynuacja bestsellerowej biografii byłego Prezydenta Rzeczpospolitej", "rzetelna i stroniąca od hagiografii".

d4e09iz

"Cenckiewicz i Chmielecki ukazują Lecha Kaczyńskiego jako polityka i człowieka nie wahającego się ryzykować własnym życiem w imię ideałów, które wyznawał. Publikację kończy obszerny rozdział podsumowujący stan dzisiejszej wiedzy o tragedii smoleńskiej" - czytamy w zapowiedzi książki przygotowanej przez wydawnictwo Fronda.

Podczas premiery książki przemawiał prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Bardzo ciężko jest pisać biografię kogoś, kto odszedł tak niedawno. To była prezydentura, która wykorzystywała wszelkie możliwości dla Polski (...) Dziękuję autorom oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do wydania tej biografii - mówił. - Ta książka opisuje nie tylko prezydenturę, ale również prywatne relacje śp. Lecha Kaczyńskiego - dodał.

Prezes PiS zwracał uwagę, że Lech Kaczyński jako prezydent "potrafił stworzyć różnego rodzaju płaszczyzny, które budowały znaczenie naszego kraju, które umacniały bezpieczeństwo, albo przynajmniej stwarzały perspektywę umocnienia bezpieczeństwa; które wzmacniały status Polski i podnosiły jej pozycję". - To jest w książce opisane, opisane jak mi się wydaje, precyzyjnie - ocenił.

Jarosław Kaczyński dodał, że w książce znalazły się też m.in. fragmenty o tym, co "półżartem" nazywane jest dworem prezydenta. - Z całą pewnością jest jeszcze dużo materii do uzupełnień, może powstaną nowe biografie, ale pierwszy bardzo ważny i odważny krok został wykonany - powiedział prezes PiS.

d4e09iz

- Zbliżyliśmy się do prawdy o czymś, co było wyjątkowo wręcz zakłamywane w sposób konsekwentny, z ogromną intensywnością i obawiam się, z niemałą skutecznością, i dlatego jeszcze raz z całego serca dziękuję - oświadczył.

Córka Lecha i Marii Kaczyńskich, Marta Kaczyńska, podziękowała autorom biografii jej ojca za to, że - jak mówiła - "podjęli to wyzwanie w trudnym czasie".

- Bo tuż po katastrofie smoleńskiej była już mowa o tym, żeby biografię Lecha Kaczyńskiego napisać, a nie był to czas sprzyjający temu. To był czas, który wymagał odwagi i konsekwencji, wytrwałości i talentu - powiedziała Kaczyńska.

Na spotkaniu z okazji premiery obecni byli m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

Prezydent Duda podkreślał, że prezydentura Lecha Kaczyńskiego była "prezydenturą wielkiej godności i wielkiej dumy z bycia Polakiem". - I to było od samego początku do samego końca. Pan prezydent atakowany ze wszystkich stron, z próbami odzierania go z tej właśnie godności, ośmieszania go, nie poddawał się ani jednego dnia - powiedział Duda.

d4e09iz

Według niego Lech Kaczyński był wspaniałym człowiekiem i politykiem-wizjonerem, który uczył swych współpracowników. - Był wielki nie tylko dlatego, że był świetnym politykiem, nie tylko dlatego, że miał tę wizję i ją niestrudzenie realizował, ale był też wielki jako człowiek w takim bezpośrednim kontakcie, swoją serdecznością dla współpracowników i wyrozumiałością wtedy, kiedy można było być wyrozumiałym - mówił Duda, który współpracował z Lechem Kaczyńskim jako minister w jego prezydenckiej kancelarii.

Prezydent powiedział, że ma poczucie, że "jako człowiek, który dziś zajmuje się polityką i pełni ten zaszczytny urząd", został "ukształtowany w sensie swego podejścia do państwa, swoich poglądów politycznych, swoich osobistych przekonań i tego, w jaki sposób nalży dla Polski pracować" przez swoich rodziców i przez Lecha Kaczyńskiego.

Również Sławomir Cenckiewicz, jeden z autorów biografii, ocenił, że prezydent Lech Kaczyński był postacią wyjątkową.

- Był pierwszym prezydentem prawdziwie wolnej Polski. Bo wszystkie idee, które przyświecały Polakom i w XIX wieku, ale przede wszystkim w XX wieku - nie tylko walki o państwo, ale walki o państwo poważne, o państwo silne, o państwo nowoczesne, bo prezydent był prezydentem Polski modernizującej się, Polski unowocześnianej, że te wszystkie idee zbiegły się, zaistniały w polskiej polityce dopiero w roku 2005 - powiedział Cenckiewicz.

d4e09iz

Sławomir Cenckiewicz jest doktorem habilitowanym nauk historycznych, wykładowcą akademickim i publicystą, autorem takich książek jak: "Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943-1991", "Wałęsa. Człowiek z teczki", "Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów". W 2006 r. pełnił stanowisko przewodniczącego Komisji ds. Likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Od 2016 r. kieruje Centralnym Archiwum Wojskowym.

Adam Chmielecki to politolog, dziennikarz i publicysta, pracował m.in. jako szef sekretariatu przewodniczącego Komisji ds. Likwidacji WSI oraz w Instytucie Pamięci Narodowej. Jest autorem lub współautorem książek takich jak: "Wokół Solidarności", "Moim powołaniem jest służba publiczna: Rzecz o Macieju Płażyńskim". Obok Janusza Kowalskiego i Anny K. Piekarskiej, Chmielecki wspólnie z Cenckiewiczem pracował także nad pierwszą częścią biografii Kaczyńskiego, która w 2013 r. została wyróżniona tytułem Książki Historycznej Roku.

d4e09iz

Podziel się opinią

Share
d4e09iz
d4e09iz
Więcej tematów