Premier: zgoda w klubie PiS ws. propozycji zmiany w konstytucji
Premier Jarosław Kaczyński powiedział, że w sprawie prezydenckiej propozycji zmiany w konstytucji w kwestii ochrony życia, w klubie PiS jest zgoda i całkowita jedność.
27.03.2007 | aktual.: 27.03.2007 22:40
Szef rządu poinformował, że prezydencka propozycja - która w Sejmie zgłoszona zostanie jako inicjatywa klubowa PiS - znajdzie się prawdopodobnie w rozdziale trzynastym konstytucji, czyli w przepisach przejściowych i końcowych. Podkreślił, że ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.
W przypadku zmian w rozdziałach pierwszym i drugim ustawy zasadniczej - dotyczących Rzeczpospolitej oraz wolności, praw i obowiązków obywatelskich - możliwe byłoby rozpisanie referendum w sprawie zatwierdzenia zmian. Natomiast zmiana w rozdziale trzynastym nie daje - według PiS - takiej możliwości.
Premier, który we wtorek uczestniczył w posiedzeniu klubu PiS powiedział dziennikarzom, że rozmawiał z kilkoma osobami, które miały odmienne zdanie w sprawie dotyczącej zmian w konstytucji. J. Kaczyński dodał, że on i jego rozmówcy zgodzili się, że wszyscy będą głosować za poprawką prezydencką, nikt nie będzie się też uchylał (od głosowania).
Prezydencka propozycja zmiany konstytucji, jak informowali posłowie PiS w ostatnich dniach, dotyczyć by miała artykułu 38. konstytucji - znajdującego się w rozdziale drugim. Zakłada dopisanie trzech punktów. Pierwszy z proponowanych zapisów stanowi, że życie jest prawnie chronione od chwili poczęcia; kolejne dotyczą pomocy władz państwowych dla kobiet w ciąży i uniemożliwienia liberalizacji obecnej ustawy antyaborcyjnej.
Mówiono też o możliwości zapisania tych trzech punktów w ostatnim rozdziale konstytucji, w którym znajdują się przepisy końcowe i przejściowe.
Premier był pytany, którego z artykułów konstytucji ostatecznie dotyczyć będzie propozycja prezydenta, J.Kaczyński odpowiedział, że to prawdopodobnie będzie artykuł 241a (w rozdziale trzynastym), ale tego jeszcze w tej chwili nie rozstrzygamy, to jest w gruncie rzeczy sprawa techniczna, sens jest znany.
Szef rządu dopytywany, czy umieszczenie propozycji prezydenckiej w rozdziale trzynastym ustawy zasadniczej ma na celu wyeliminowanie możliwości przeprowadzenia referendum powiedział, że na pewno nie jest tak, aby Polska potrzebowała dziś takiego referendum.
Zgodnie z przepisami, jeżeli zmiana w konstytucji dotyczy m.in. wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela, 92 posłów (1/5 ustawowej liczby), może zażądać, w terminie 45 dni od dnia uchwalenia zmiany przez Senat, przeprowadzenia referendum zatwierdzającego zmianę konstytucji.
Przedstawiciele SLD zapowiedzieli, że jeśli doszłoby do uchwalenia zmian w konstytucji w sprawie ochrony życia od poczęcia, będą dążyli do zorganizowania referendum zatwierdzającego taką zmianę.