Trwa ładowanie...
dcfi00l
13-06-2003 09:55

Premier zapowiada narodową strategię gospodarczą

"Polsce potrzebna jest nasza narodowa strategia, której celem będzie dorównanie państwom Unii Europejskiej w rozwoju gospodarczym, poziomie życia ludzi, jakości i stabilności instytucji państwa i demokracji" - powiedział w Sejmie premier Leszek Miller. Premier oświadczył, że właśnie takiej strategii modernizacji kraju rząd podporządkuje swoje działania.

dcfi00l
dcfi00l

Leszek Miller dodał, że w wymiarze strategicznym jest to pełne przygotowanie do integracji z punktu widzenia najbardziej efektywnego wykorzystania środków unijnych. "Bez silnego impulsu w tych sprawach stalibyśmy się już na wejściu do UE niepełnoprawnym członkiem wspólnoty. To byłby niewybaczalny błąd" - podkreślił.

Inny problem to według szefa rządu stworzenie lepszych warunków do wzrostu gospodarczego przez zasadniczą poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej, pobudzanie popytu konsumpcyjnego, a szczególnie inwestycyjnego. To, jego zdaniem, może się dokonać poprzez zmniejszenie obciążeń podatkowych.

dcfi00l

Problem trzeci, to jak zaznaczył Miller, rozwój nowoczesnych technologii w celu stworzenia niezbędnej podstawy dla wzmocnienia konkurencyjności polskich produktów oraz wykorzystania w tym celu wszystkich możliwości wynikających z umów offsetowych.

Premier wymienił też zagwarantowanie systemowej równowagi i niezbędnego bezpieczeństwa w dziedzinie finansów publicznych na zasadach gwarantujących finansowanie niezbywalnych zadań państwa.

Kolejny problem, to według Millera, doprowadzenie do rzeczywistych zmian na lepsze w infrastrukturze, zwłaszcza drogowej. "Bez tego trudno sobie wyobrazić faktyczne włączenie naszego kraju do globalnej wymiany gospodarczej" - dodał.

Szef rządu mówił też o stworzeniu warunków dla polskiej kultury i nauki we wszystkich tych dziedzinach, które mogą się stać polską specjalnością w UE. Premier zapowiedział, że rząd zamierza wystąpić z kompleksową inicjatywą ustawodawczą obejmującą gwarancje wolności gospodarczej, której celem jest zwiększenia tempa wzrostu gospodarczego i poprawy sytuacji na rynku pracy.

dcfi00l

"Pakiety tych rozwiązań będą dalszym, lecz idącym nieporównywalnie głębiej, ciągiem rozwiązań zapowiadanych i częściowo zrealizowanych w ramach poprzednich programów rządowych" - wyjaśnił Miller. Dodał, że wśród rządowych propozycji będą wykorzystywane pomysły zgłaszane przez reprezentatywne organizacje przedsiębiorców i związków zawodowych.

Zdajemy sobie sprawę ze stanu nastrojów społecznych; zbyt często polskie społeczeństwo traktowane było i jest jako wyborczy elektorat, a zbyt rzadko jako obywatele RP - powiedział premier. "Tak było wczoraj, ale nie musi być tak jutro" - podkreślił.

Premier oświadczył, że rząd zdaje sobie sprawę ze stanu nastrojów społecznych, rozumie źródła lęków o przyszłość, obawy o utratę pracy i możliwość utrzymania pozycji materialnej. "Wiemy, że są uzasadnione narzekania na korupcję, biurokratyczne bariery oraz ograniczenia dla polskiej inicjatywy i przedsiębiorczości" - powiedział Miller.

dcfi00l

"Wiemy, jak krytycznie nasi obywatele odnoszą się do jakości i stylu uprawiania polityki w Polsce i jak surowo oceniają rząd i parlament, premiera, ministrów działaczy samorządowych posłów i senatorów" - dodał.

Premier mówił o efektach 20 miesięcy pracy rządu. Przyznał, że są obszary, gdzie mimo podejmowanych działań efekty są małe lub niewystarczające. Wymienił sprawy związane z rozwojem infrastruktury, ochrony zdrowia, rolnictwem. Jednak - jak zaznaczył - "są liczne dziedziny, gdzie 20 miesięcy działania obecnego rządu to czas bez wątpienia dobrze wykorzystany".

"Ostatnie 20 miesięcy to jednoznacznie czas umocnienia i wzmocnienia prestiżu narodowej pozycji Polski" - uważa premier. Miller zaznaczył, że w polityce zagranicznej Polska pod jego rządami udowodniła, że jest partnerem "godnym zaufania i umiejącym dostrzegać zagrożenia, reagować na nie i wykorzystywać wszystkie szanse".

dcfi00l

Premier przypomniał, że Polsce powierzono "strategiczne zadanie międzynarodowe - zarządzania strefą w Iraku". "Nasi żołnierze są aktywnymi uczestnikami działań na rzecz pokoju świecie, szczególnie dobre stosunki Polski ze Stanami Zjednoczonymi budzą szacunek i respekt partnerów i sąsiadów" - zaznaczył.

"Udowodniliśmy, że potrafimy odpowiedzieć aktywnie i trafnie na najważniejsze wyzwania" - podkreślił premier. Dodał, że w ciągu jego rządów ugruntowana została pozycja naszego kraju w Pakcie Północnoatlantyckim, a także "odżył" Trójkąt Weimarski. "To wszystko stanowi dowód ogromnego zaufania i uznania naszych narodowych kompetencji" - oświadczył premier.

dcfi00l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcfi00l
Więcej tematów