"Premier zaleca Polakom, aby gryźli trawę i zaciskali zęby"
Dzisiaj o godzinie 17.00 wszystko będzie jasne. Padnie pokerowe "sprawdzam". Dzisiaj - z Waszym udziałem - poznamy odpowiedź na niektóre ważne pytania, jak: Czy chcemy przewietrzyć zatęchłą polityczną sejmową graciarnię i wpuścić do niej powiew ożywczej świeżości? - pisze na swoim blogu Janusz Palikot.
"Pałac Kultury i Nauki, będąc niemym obserwatorem wielu smutnych dla Polski chwil może tym razem stać się symbolem nowej siły, która zburzy stare mury i otworzy przestrzeń dla słońca. To będzie piękny dzień" - czytamy na blogu.
Poseł PO postawił wszystko na jedną kartę. Oświadczył, że wyjdzie z Platformy Obywatelskiej i właśnie na dzisiejszym Kongresie powie kiedy to nastąpi. Oczekuje swoistej manifestacji. Chce się przekonać jakie jest poparcie dla "projekcji marzeń przyszłości Polaków, którzy chcą dobrze i uczciwie żyć".
"Dziś przekonamy się kto ma większą siłę przekazu: czy wyczerpany i wypluty z pomysłów Premier, który zaleca Polakom, aby przez kolejne lata gryźli trawę i zaciskali zęby, a przy tym radośnie obiecuje, że już za kolejnym zakrętem czeka nas piękny widok, czy tysiące młodych ludzi, którzy zgadzają się z Kazimierzem Kutzem, że Platforma straciła powab uroczej panny i stała się dupowatą, starą, zgryźliwą i zgnuśniałą ciotką" - pisze Palikot.
Kongres powołanego przez Palikota stowarzyszenia Ruch Poparcia będzie miał miejsce wieczorem. Potem (jeszcze) poseł PO zamierza przekształcić ten ruch w partię o nazwie "Nowoczesna Polska". Mówiąc o głównych punktach programu stowarzyszenia Janusz Palikot podkreślał rozdział państwa od Kościoła, czyli wycofanie religii do sfery sacrum oraz brak obecności duchownych na uroczystościach świeckich. W sprawach gospodarczych zakłada funkcjonowanie oświadczeń zamiast zaświadczeń oraz zasadę milczącej zgody. Oznacza to, że jeśli w ciągu 90 dni administracja nie wyda decyzji, to można zakładać, że ją wydała. Janusz Palikot mówił też, że chce antykoncepcji za darmo i liberalizacji ustawy aborcyjnej.
- Jeśli za rok będę dysponował siłą polityczną, będę miał instrumenty nacisku na PO - tłumaczył przed Kongresem.
Premier: znowu może być ciekawie
Premier Donald Tusk pytany, czy odejście Janusza Palikota zaszkodzi PO, odpowiedział, że każdy tego typu ruch na scenie politycznej zwiększa konkurencję. - Konkurencja w polityce jest rzeczą dobrą. Ja też zaczynałem tę wielką przygodę z Platformą od decyzji, która niektórych irytowała, niektórych bawiła. Ja nie jestem od tego, by komuś źle życzyć, ale oczywiście to stawia nowe wymagania przed wszystkimi w Polsce, każdy tego typu ruch zwiększa konkurencję - ocenił Tusk.
- Chociaż, jeśli pytacie mnie państwo o moją prognozę, to nie wydaje mi się, żeby zamiary Janusza Palikota przyniosły jakieś straty z punktu widzenia PO. Ale zobaczymy, moim zadaniem i moich współpracowników będzie minimalizować ewentualne problemy. Ale jakoś intuicja mi tak mówi, że to nie będzie problem, natomiast przez jakiś czas może być znowu ciekawie - dodał premier Tusk.
Gowin: ta inicjatywa jest z zakresu show businessu
Poseł PO Jarosław Gowin, pytany jak ocenia wypowiedź Janusza Palikota o tym, że PO ma dziś "twarz Gowina", a także, czy PO ma się czego obawiać w związku z nową polityczna inicjatywą Palikota i czy możliwa jest współpraca PO z tym stowarzyszeniem, powiedział:
- Myślę, że Janusz Palikot bardzo przecenia skalę moich wpływów w PO. W ogóle Janusz Palikot jest chyba tym człowiekiem w Polsce, który moje wpływy polityczne ocenia najwyżej - stwierdził Gowin.
Dzisiejsze sondaże pokazują coś, co dla mnie było oczywiste, że tę inicjatywę należy traktować raczej w kategorii pewnego happeningu z zakresu show businessu, a nie z zakresu polityki. Jeżeli na starcie gotowość głosowania na partię Janusza Palikota deklaruje 4 proc. Polaków, to jest wynik katastrofalny.
- Mam nadzieję, że w Polsce nie ma nawet 5% wyborców, którzy chcieliby poprzeć postulaty tak lewackie jak te, które formułuje Janusza Palikot - kontynuował.
- Pod względem światopoglądowym to, co proponuje Janusz Palikot leży na antypodach programu Platformy, w związku z tym trudno mi sobie wyobrazić taką koalicję, tym bardziej, że nam się bardzo dobrze układa współpraca z PSL. Wierzę, że Polską po następnych wyborach nadal będzie rządzić koalicja PO-PSL. (...)
W mojej ocenie Janusz Palikot od dawna jest obciążeniem nie tylko dla Platformy - jest obciążeniem dla polskiej polityki, nie tylko ze względu na postulaty, które formułuje. Tym, co jest najbardziej szkodliwe jest styl uprawiania polityki - styl polegający na poniżaniu oponentów, na przekraczaniu kolejnych tabu, łącznie z tabu, które myślałem, że nigdy w Polsce nie zostanie naruszone, czyli tabu szacunku dla zmarłych - podkreślił Jarosław Gowin.