Trwa ładowanie...

Premier z wizytą w strefie ewakuacji wokół elektrowni

Premier Japonii Naoto Kan rozpoczął w sobotę rano jednodniową wizytę w strefie ewakuacji wokół elektrowni atomowej Fukushima I, aby ocenić sytuację na tym obszarze i porozmawiać z osobami, które ucierpiały na skutek trzęsienia ziemi.

Premier z wizytą w strefie ewakuacji wokół elektrowniŹródło: AP
dwjsxi9
dwjsxi9

Szef rządu rozpocznie wizytę od dawnego ośrodka sportowego, w którym obecnie urządzono bazę dla żołnierzy, strażaków i inżynierów, pracujących nad przywróceniem chłodzenia w reaktorach uszkodzonej przez trzęsienie ziemi siłowni. Kan ma tam odbyć rozmowy z członkami służb ratunkowych.

Następnie japoński premier poleci śmigłowcem do miejscowości Rikuzentakata w prefekturze Iwate, gdzie spotka się z ofiarami trzęsienia ziemi i fali tsunami, przebywającymi w tymczasowych schroniskach. Będzie też rozmawiał z burmistrzem miasta, Futoshim Tobą, na temat obecnej sytuacji na tym terenie.

Krytykowany za złe przygotowanie na przebieg zdarzeń w Fukushimie I, Kan pragnie teraz udowodnić, że radzi sobie w kryzysowej sytuacji, jaka dotknęła Japonię - zauważa Kyodo.

Kan zapowiedział, że należy przygotować się na "długą walkę", zanim uda się opanować nuklearny kryzys w elektrowni. Podobną opinię wyraził szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano. Zanim będzie można "powiedzieć, że wszystko wróciło do normy, minie więcej czasu niż by się mogło wydawać".

Jak szacuje Reuters, uzdatnienie terenów wokół siłowni, ok. 240 km od stolicy Tokio, może potrwać nawet kilkadziesiąt lat.

Według oficjalnych szacunków w wyniku trzęsienia ziemi i fali tsunami zginęło ok. 19 tys. osób. W tymczasowych ośrodkach przebywa ponad 16 tysięcy osób, a szkody wyrządzone przez kataklizm mogą przekroczyć 300 mld USD.

dwjsxi9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwjsxi9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj