Trwa ładowanie...
dxwq5md

Premier weźmie udział w uroczystości przy pomniku Gloria Victis

Premier Donald Tusk weźmie udział w uroczystości z okazji 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, która odbędzie się przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pomnik Gloria Victis na Wojskowych Powązkach
Pomnik Gloria Victis na Wojskowych Powązkach (PAP, Fot: Leszek Szymański)
dxwq5md

Uroczystość rozpocznie się o godz. 17. - to godzina "W", w której 69 lat temu, 1 sierpnia 1944 r. wybuchło powstanie warszawskie.

Każdego roku 1 sierpnia uroczystość przed pomnikiem Gloria Victis na wojskowych Powązkach w Warszawie stanowi punkt kulminacyjny oficjalnych obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. To tradycja sięgająca już kilkudziesięciu lat. Warszawiacy zbierali się tam nawet wtedy, gdy komunistyczne władze zabraniały obchodów.

Na uroczystości obecni mają być m.in. prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski oraz prezes okręgu Warszawskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Stanisław Krakowski.

dxwq5md

Przed pomnikiem Gloria Victis prezydenta Bronisława Komorowskiego, podobnie jak rok temu, reprezentować będzie szef prezydenckiej kancelarii Jacek Michałowski. Obecni mają być również m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, a także przedstawiciele Senatu m.in. wicemarszałek Stanisław Karczewski oraz senatorowie PO Barbara Borys-Damięcka i Aleksander Pociej.

Udział w uroczystościach zapowiedział również prezes PiS Jarosław Kaczyński, obecni mają być także przedstawiciele klubu PiS m.in. jego szef Mariusz Błaszczak i poseł PiS, szef parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz.

Udział w uroczystości wezmą ponadto m.in. sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert i wiceprezes IPN Agnieszka Rudzińska.

Hołd powstańcom przed Gloria Victis odda też Władysław Bartoszewski, żołnierz AK i uczestnik powstania warszawskiego, który wcześniej zastanawiał się, czy po raz pierwszy w życiu, z powodu sytuacji, do których dochodzi na tej uroczystości w ostatnich latach, nie zrezygnować z udziału niej.

dxwq5md

Od kilku lat uroczystość zakłócają okrzyki i buczenie skierowane pod adresem przedstawicieli najwyższych władz. W środę o zgodny, wspólny udział w uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis upamiętniających kolejną rocznicę wybuchu powstania zaapelowali powstańcy warszawscy i żołnierze Armii Krajowej.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

dxwq5md

Podziel się opinią

Share
dxwq5md
dxwq5md
Więcej tematów