Trwa ładowanie...
d13014h
05-10-2003 12:30

Premier w Luksemburgu i Belgii

Integracja europejska, konstytucja UE oraz
stosunki dwustronne Polski z Belgią i Luksemburgiem będą głównymi
tematami rozpoczynającej się w poniedziałek dwudniowej wizyty
premiera Leszka Millera w Luksemburgu i Brukseli.

d13014h
d13014h

Jak powiedział sekretarz stanu w kancelarii premiera Tadeusz Iwiński, wizyta składa się z trzech segmentów. Pierwszy z nich to rozmowy z szefami rządów Belgii: Guyem Verhofstadtem i Luksemburga: Jeanem Claudem Junckerem. Drugi - to spotkanie z przewodniczącym Komisji Europejskiej Romano Prodim, a trzeci - uroczystości z okazji 50-lecia istnienia frakcji socjalistów w Parlamencie Europejskim.

Z premierem Luksemburga i przewodniczącym Komisji Europejskiej polski premier spotka się pierwszego dnia, natomiast z premierem Belgii - we wtorek. Tego dnia weźmie też udział w rocznicowej uroczystości frakcji socjalistów w PE.

Rozmowy z szefami rządów Luksemburga i Belgii będą dotyczyć sytuacji w Unii Europejskiej po sobotnim spotkaniu w Rzymie rozpoczynającym konferencję międzyrządową. "Będą to rozmowy o kwestiach Traktatu Konstytucyjnego UE, ale również o stosunkach polsko-luksemburskich i polsko-belgijskich" - podkreślił Iwiński.

W jego ocenie, poniedziałkowe spotkanie polskiego premiera z Prodim będzie "bardzo ważną rozmową m.in. o projekcie Traktatu Konstytucyjnego, ale również o stopniu przygotowania Polski do członkostwa w UE". Polski premier poinformuje Prodiego o działaniach przygotowawczych i legislacyjnych prowadzonych w naszym kraju.

d13014h

Iwiński przewiduje, że rozmowa z szefem KE może dotyczyć także Ukrainy (we wtorek rano Prodi udaje się z wizytą do tego kraju). "Polska jest partnerem strategicznym Ukrainy i dlatego, być może, Komisję Europejską będą interesowały polskie doświadczenia współpracy oraz nasza ocena sytuacji na Ukrainie" - powiedział.

We wtorek po południu Miller weźmie udział w uroczystościach 50. rocznicy obecności socjalistów w Parlamencie Europejskim. Z tej okazji odbędzie się tam specjalna debata, w której - obok m.in. laureata pokojowej nagrody Nobla Irlandczyka Johna Hume'a i byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej Jacques'a Delorsa - głos zabierze polski premier.

Po tej debacie Miller spotka się jeszcze z młodymi socjalistami z państw członkowskich i przystępujących do UE.

d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj