Premier w Londynie: nie namawiam nikogo do powrotu
Nie przyjechałem do Londynu namawiać kogokolwiek, żeby wrócił, czy został - powiedział w Londynie premier Donald Tusk. - Żyjemy w wolnej Europie. Polska i Wielka Brytania to wolny kraj. Będę spotykał się z wolnymi ludźmi, którzy sami podejmują wybory życiowe - dodał.
Premier przypomniał, że niedawno został otwarty polski konsulat w Manchesterze. - To nie jest dla nas dzisiaj łatwy wysiłek, bo staramy się ciąć koszta wszędzie, gdzie się da. Natomiast jeśli chodzi o rozwój placówek konsularnych tam, gdzie jest duża polska emigracja, czy Polonia, tam nie będziemy oszczędzać pieniędzy - zapewnił szef rządu.
- Trochę to jeszcze czasu zajmie, żeby wszyscy byli zadowoleni, ale akurat tutaj w Wielkiej Brytanii postęp jest dość wyraźny - podkreślił Tusk.
Premier odniósł się też do rządowego programu "Masz PLan na powrót?", który ma ułatwić emigrantom powrót do Polski. - Moim zadaniem, jako premiera polskiego rządu, jest przygotować polską administrację tak, aby ludzie, którzy chcą wrócić, mieli możliwie szybko rzetelną informację, do jakich warunków wracają i co powinni zrobić, i w jaki sposób zrobić, żeby zaadaptować się w polskich warunkach - powiedział Tusk.
Program informacyjny "Masz PLan na powrót?", inaugurowany w Londynie, ma ułatwić emigrantom powrót do Polski. W najbliższych miesiącach jego działaniami mają zostać objęte wszystkie kraje, w których czasowo przebywają Polacy.
Program ma dostarczyć Polakom, którzy rozważają lub już podjęli decyzję o powrocie do kraju, niezbędne informacje, pozwalające odpowiednio przygotować się do powrotu oraz ponownie zadomowić się w Polsce - podało Centrum Informacyjne Rządu.
W ramach programu przygotowano specjalny poradnik zatytułowany "Powrotnik. Nawigacja dla powracających", który będzie dostępny w polskich placówkach konsularnych, polonijnych instytucjach społeczno-kulturalnych, w wybranych tytułach prasy polonijnej oraz w specjalnie przygotowanym serwisie internetowym www.powroty.gov.pl. Na tym portalu internauci będą mogli również zadawać konkretne pytania, na które mają odpowiadać eksperci, wyspecjalizowani pracownicy Europejskich Służby Zatrudnienia (EURES) oraz pracownicy ministerstw i wybranych urzędów państwowych.