PolskaPremier: w 2017 r. każde polskie dziecko będzie objęte opieką przedszkolną

Premier: w 2017 r. każde polskie dziecko będzie objęte opieką przedszkolną

W 2017 r. każde polskie dziecko będzie objęte opieką przedszkolną - powiedział premier Donald Tusk, otwierając w Poznaniu "Forum dla Rodziny".

Premier: w 2017 r. każde polskie dziecko będzie objęte opieką przedszkolną
Źródło zdjęć: © WP.PL | Damian Wis

09.12.2013 | aktual.: 09.12.2013 15:08

Zorganizowane w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu spotkanie to jedno z kilku odbywających się w kraju debat poświęconych potrzebom i przyszłości polskich rodzin.

Donald Tusk przypomniał, że w 2007 r., gdy obejmował rządy, problem z dostępem do przedszkoli był bardzo duży - ok. 600 gmin nie miało wówczas nawet jednej placówki przedszkolnej. - Dzisiaj w każdej polskiej gminie jest chociaż jedno przedszkole. To ciągle za mało, ale to oznacza wzrost o 30 proc., jeśli chodzi o liczbę dzieci objętych edukacją przedszkolną - mówił Tusk.

- Mamy zamiar osiągnąć - i uważam, że jest to w zasięgu naszych możliwości - by na początku 2017 r. każde polskie dziecko było objęte opieką przedszkolną - dodał.

Premier przyznał, że często brane obecnie pod uwagę kryterium dochodowe przy przyjęciach do przedszkoli jest "kalekim rozwiązaniem".

- Pieniądze nie mogą decydować o tym, jaki typ usługi dziecko i rodzina otrzymują w przedszkolu. Natomiast tak długo, jak długo miejsc w przedszkolu będzie mniej niż chętnych, jakieś kryterium musimy przyjąć. Uważam, że jednym z najuczciwszych kryteriów jest to, by ludzie mniej zarabiający mieli pierwszeństwo, bo na pewno ich nie będzie stać w żaden sposób na inne zastępcze formy opieki nad dziećmi. To oczywiście jest kalekie rozwiązanie, tak jak każde, które próbuje selekcjonować rodziców - powiedział.

Według premiera wprowadzenie ograniczonej do złotówki odpłatności za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej - powyżej pięciu godzin bezpłatnych - sprawia, że przedszkole staje się dostępne dla wszystkich dzieci niezależnie od statusu materialnego rodziców.

- Dla nas prawdziwym problemem było to, że tzw. zajęcia dodatkowe w przedszkolach to był biznes polegający na tym, że firmy zewnętrzne dostarczały usługę i kazały płacić rodzicom. () Przedszkole stawało się dość drogą instytucją, rodzice siłą rzeczy byli zmuszani do uczestniczenia w kosztownych, z ich punktu widzenia, zajęciach - mówił premier.

Jak dodał, przedszkole powinno być w Polsce, z punktu widzenia rodzica, usługą bezpłatną bądź niskopłatną, dostępną dla każdego bez wyjątku.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty z czerwca tego roku, od 1 września br. opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej - powyżej pięciu godzin bezpłatnych - nie może wynieść więcej niż jeden złoty; na obniżenie opłat wnoszonych wcześniej przez rodziców za dodatkowe godziny opieki samorządy otrzymały dotację z budżetu państwa.

W nowelizacji znalazły się także zapisy, zgodnie z którymi od 1 września 2015 r. wszystkie dzieci czteroletnie, a od 1 września 2017 r. dzieci trzyletnie, będą miały prawo do edukacji przedszkolnej. W praktyce oznacza to, że samorządy będą musiały zapewnić miejsca dla tych dzieci, jeśli ich rodzice będą zainteresowani posłaniem ich do przedszkola.

W trakcie konferencji w Poznaniu przygotowano dyskusje panelowe, poświęcone roli ojca w nowej rzeczywistości społecznej, ekonomicznej i kulturowej, a także "przedszkolom za złotówkę", jako rozwiązaniu ułatwiającym dostęp do edukacji.

- Dyskutujemy nad tym, co możemy w Polsce zrobić, by słowo rodzina, macierzyństwo, ojcostwo kojarzyło się wyłącznie z dobrymi faktami, a nie, tak jak jest to wciąż w wielu rodzinach w Polsce, z mitręgą czy troską - powiedział premier.

Dodał, że pieniędzy zawsze będzie za mało, więc trzeba je wydawać w taki sposób, by "jak najlepiej pracowały na rzecz polskich dzieci, polskiej rodziny". - Tego typu troskę państwu deklaruję. Właściwie ważniejszego zadania niż bezpieczeństwo i dobrobyt polskiej rodziny nie ma żaden rząd na świecie - zapewniał szef rządu.

Przedsięwzięcie zapoczątkowane zostało w październiku forum z udziałem premiera, ministrów, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekspertów i samorządowców. Debatowano m.in. na temat rodziny i pracy, mieszkań dla rodzin, rodzin wielopokoleniowych i wielodzietnych, roli ojca i bezpieczeństwa rodziny.

Cykl konferencji regionalnych poświęconych tematyce rodziny zaplanowano w kilku miastach kraju. Ich efekty zostaną podsumowane podczas konferencji w Warszawie na początku przyszłego roku. Wtedy też przedstawione zostaną wnioski oraz plan kompleksowych działań prorodzinnych, jakie rząd podejmie do końca kadencji.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)