PolskaPremier: to był dzień chwały i wielkości narodu

Premier: to był dzień chwały i wielkości narodu

O 4.45 - godzinie, kiedy 1 września 1939 roku padły pierwsze strzały z pancernika Schleswig Holstein w kierunku Westerplatte - rozpoczęły się na Westerplatte, z udziałem premiera Jarosława Kaczyńskiego, uroczystości upamiętniające 68 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Premier: to był dzień chwały i wielkości narodu
Źródło zdjęć: © WP.PL

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/o-swicie-na-westerplatte-6038692282147969g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/o-swicie-na-westerplatte-6038692282147969g )
O świcie na Westerplatte

Pod Pomnik Obrońców Wybrzeża przybyli też m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski, harcerze.

Uroczystość zainaugurowano odegraniem Mazurka Dąbrowskiego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej. Przy pomniku na Westerplatte posterunki honorowe wystawili marynarze, funkcjonariusze Straży Granicznej i harcerze.

Premier Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu powiedział m.in., że 1 września 1939 r. to był dzień "chwały i wielkości narodu".

Jarosław Kaczyński zaznaczył też, że 1 września 1939 roku rozpoczęła się wojna, która odebrała Polsce wolność na pół wieku. Rozpoczęło się wydarzenie, które jak żadne inne ukształtowało dzieje XX wieku - mówił.

To był też dzień polskiej decyzji, decyzji którą jako pierwsi podjęli żołnierze z Westerplatte, decyzji o walce, o obronie, o zbrojnym przeciwstawieniu się hitleryzmowi. Byliśmy tutaj pierwsi. Byliśmy pierwsi i powinniśmy to przypominać, bo to był dzień chwały, dzień wielkości naszego narodu. Tej wielkości, która trwała, która trwała przez cały okres wojny, wielkości i jedności - mówił szef rządu.

Przypomniał, że 1 września 1939 był też dniem "polskiej decyzji" innego rodzaju. Myśmy przecież jako państwo, jako naród mogli wybrać inaczej, mieliśmy propozycję innej drogi, propozycję, którą przedstawiał nam Hitler, inne narody z tej części Europy tę drogę wybrały. Gdybyśmy i my poszli tą drogą ta wojna byłaby jeszcze dłuższa, jeszcze krwawsza, jeszcze większe byłyby ofiary - dodał premier.

Jak podkreślił Jarosław Kaczyński, trzeba o tym pamiętać szczególnie w momencie, gdy "niektórzy próbują odbierać nam polską godność owego czasu" i gdy "niektórzy zaczynają sięgać także po inne nasze prawa".

Trzeba o tym pamiętać w momencie, gdy nawet przywódcy europejscy, przywódcy instytucji Unii Europejskiej, uczestniczą w przedsięwzięciach takich jak zjazdy ziomkostw, bo ta prawda jest dziś w Europie zapomniana. A prawda o polskiej wielkości, o polskiej dumie tamtego czasu powinna budować wspólną Europę - podkreślił premier.

Przed pomnikiem odczytano apel poległych i oddano salwę honorową. Następnie delegacje uczestniczące w rocznicowych uroczystościach złożyły wieńce u stóp pomnika.

Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza - do 7 września 1939 r.

Jak ustalili historycy, pierwszym celem niemieckich nalotów w Polsce nie było jednak Westerplatte, lecz szpital i kolegiata w Wieluniu. 1 września o godz. 4.40 na miasto spadło 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł, zginęło od 1200 do ponad 2000 osób. Wieluń został prawie doszczętnie zniszczony.

Uroczystości upamiętniające 68 rocznicę wybuchu II wojny światowej odbędą się w sobotę w Pomorskiem także w miejscach pamięci w Gdyni, Sopocie, Rumii, Słupsku, Ustce oraz 2 września w Sztutowie.

W południe w Gdyni na Skwerze Kościuszki zostaną złożone kwiaty na Płycie Marynarza Polskiego, pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej i Pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Podczas uroczystości odczytany zostanie apel poległych, a Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej odda salwę honorową. Później na Cmentarzu Wojennym w Gdyni Redłowie odmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna.

W Sopocie kwiaty zostaną złożone pod Pomnikiem Martyrologii Mieszkańców Sopotu, zaś w Rumii uroczystości rocznicowe odbędą się na Cmentarzu Wojennym w Łużycach oraz przy kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. na cmentarzu parafialnym.

W niedzielę w Sztutowie odbędzie się uroczystość upamiętniająca pierwszy transport więźniów do KL Stutthof odczytany zostanie apel pamięci oraz odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów i zapalenia zniczy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)