Premier Szwecji odpiera zarzuty w sprawie wizy dla palestyńskiego ministra
Premier Szwecji Goeran
Persson odpierał krytykę Izraela, Francji i miejscowych
polityków, niezadowolonych z wydania szwedzkiej wizy
palestyńskiemu ministrowi z radykalnego ruchu Hamas.
Krytycy twierdzą, że szwedzka decyzja w sprawie wizy osłabia stanowczą dotąd politykę Unii Europejskiej wobec Hamasu, uznawanego przez UE, a także Izrael i USA, za organizację terrorystyczną.
Szwecja jest pierwszym państwem unijnym, które wydało wizę palestyńskiemu ministrowi od czasu, gdy w marcu władzę w Autonomii Palestyńskiej przejął Hamas.
Palestyński minister ds. uchodźców Atef Adwan otrzymał wizę w tym tygodniu w szwedzkim konsulacie w Jerozolimie. Wystąpił o nią, chcąc wziąć udział w konferencji na temat uchodźców w Malmoe na południu Szwecji. Szwedzka wiza umożliwia mu swobodny wjazd na cały obszar Schengen.
Izrael zarzucił Szwecji "legitymizowanie Hasmasu". Francja przypomniała, że ostatnio odmówiła wydania wiz innym członkom Hamasu, ponieważ UE uważa tę organizację za ugrupowanie terrorystyczne.
Persson oświadczył, że wszystkie kraje Schengen były powiadomione o wniosku wizowym palestyńskiego ministra i że żaden nie zgłosił sprzeciwu. Rzecznik francuskiej ambasady w Sztokholmie Oliver Guerot odparł na to, że strona szwedzka "nie zadbała o odpowiednie oznakowanie wniosku wizowego", aby było jasne, że złożył go członek Hamasu.
Guerot zapewniał, że w konsulacie francuskim palestyński minister wizy nie mógłby dostać. (mg)
Dla unijnej komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benity Ferrero- Waldner wydanie ministrowi szwedzkiej wizy nie jest problemem. Kraje Unii Europejskiej uzgodniły wstrzymanie kontaktów politycznych z palestyńskim rządem, nie zaś zasady wspólnej polityki wizowej (wobec jego przedstawicieli) - powiedziała.
Ferrero-Waldner podkreśliła, że "o ile rozumie", palestyński minister nie spotka się z przedstawicielami rządu Szwecji. (mg)