Premier przeciwny komisji śledczej ws. Papały
Premier Jarosław Kaczyński powiedział w
Łodzi, że jest przeciwny powołaniu komisji śledczej do wyjaśnienia
okoliczności zabójstwa b. komendanta głównego policji gen. Marka
Papały.
LPR i Samoobrona złożyły w Sejmie projekt uchwały powołującej komisję śledczą do wyjaśnienia okoliczności zabójstwa Papały. PiS raczej nie poprze projektu. Pomysł skrytykowała także opozycja. Politycy LPR podkreślali na konferencji prasowej, że nie chodzi o wyręczanie prokuratury.
Od chwili orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mam bardzo poważne wątpliwości, co do możliwości komisji śledczych. Na tle tego orzeczenia, możliwości tych komisji zostały radykalnie ograniczone - mówił premier na konferencji prasowej.
Trybunał Konstytucyjny zakwestionował pod koniec września zakres działań komisji śledczej ds. banków i nadzoru bankowego i uznał, że jest niezgodna z konstytucją. Sędziowie TK stwierdzili, że dla powołania komisji śledczej konieczne jest jednoznaczne określenie sprawy, którą komisja ma się zajmować oraz cel, któremu mają służyć działania komisji.
Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, wnioski o powołaniu komisji mają raczej charakter "pewnego rodzaju aktów politycznych wyrażających oburzenie wobec jakichś stanów rzeczy".
Przypomniał, że w sprawie śmierci Papały toczy się śledztwo. Wszystko wskazuje na to, że po pojawieniu się w tej sprawie pana Mazura, ma to (śledztwo) szansę na postępy - mówił.
Premier uważa również, że komisja śledcza upolitycznia to przedsięwzięcie, a to zmniejsza szansę na ekstradycję Mazura. Moja partia tego pomysłu nie poprze - powiedział. Dodał, że to jest sprawa wymiaru sprawiedliwości.
Również marszałek Sejmu Marek Jurek nie widzi potrzeby powoływania komisji śledczej w sprawie zabójstwa Papały. Przez lata, kiedy nie było realnie rozwijającego się śledztwa w sprawie zabójstwa gen. Papały, nie było takich wniosków. W tej chwili, gdy śledztwo ruszyło z miejsca (...) w tym momencie pojawia się wniosek, by od prokuratury przejął to śledztwo parlament - powiedział Jurek dziennikarzom.
Podkreślił, że jako poseł nie widzi potrzeby powoływania komisji, a jako marszałek Sejmu będzie chciał uzyskać wyjaśnienia od klubów. Nie sądzi, aby inne kluby - poza LPR i Samoobroną - były zainteresowane rozpoczynaniem parlamentarnego śledztwa równoległego do działań prowadzonych przez prokuraturę.
Generał Papała został zastrzelony 25 czerwca 1998 roku na parkingu przed swoim blokiem w Warszawie. Śledztwo w tej sprawie trwa od blisko ośmiu lat. Przedłużano je 17 razy, ostatnio w czerwcu tego roku.