PolskaPremier: podjąłem decyzję w sprawie zmian w rządzie

Premier: podjąłem decyzję w sprawie zmian w rządzie

Premier Jarosław Kaczyński powiedział w radiowych "Sygnałach Dnia", że wkrótce nastąpią zmiany w rządzie. Dodał, że decyzję już podjął. Nastąpią pewne zmiany, a ile ich będzie i kogo będą dotyczyły, to jeszcze zobaczymy. Chociaż ja nie ukrywam, że w sercu już taką decyzję podjąłem - powiedział premier. Dodał, że szczegółów nie zdradzi, bo byłoby to niestosowne. Najpierw trzeba to powiedzieć samym zainteresowanym - zaznaczył.

Premier: podjąłem decyzję w sprawie zmian w rządzie
Źródło zdjęć: © AFP

W ramach trwającego od 12 grudnia przeglądu pracy ministerstw premier spotkał się z szefami wszystkich 19 resortów. Przegląd zakończył się 19 stycznia. W tym czasie media spekulowały o odejściu z rządu m.in. szefa resortu transportu Jerzego Polaczka, ministra gospodarki Piotra Woźniaka i szefa MON Radosława Sikorskiego.

Nie jestem zwolennikiem ponownych wyborów samorządowych

Premier Jarosław Kaczyński powiedział, że nie jest zwolennikiem tego, by w kraju przeprowadzać ponowne wybory wszędzie tam, gdzie samorządowcy spóźnili się ze złożeniem oświadczeń majątkowych. Jak zaznaczył, czeka na ekspertyzy prawników w tej kwestii.

Znowelizowana w zeszłym roku ordynacja wyborcza do samorządów zaostrzyła kary za spóźnienie - niezłożenie oświadczeń majątkowych w terminie skutkuje wygaśnięciem mandatu. O wygaśnięciu mandatu decyduje rada w specjalnej uchwale. Jednak w ustawach samorządowych wciąż znajdują się stare regulacje, zgodnie z którymi za spóźnienie grozi jedynie utrata diety.

Twarde prawo, ale prawo. Jeżeli jest zakreślony termin, to tak jak w prawie cywilnym, jak mija termin, to nie można podejmować działań - powiedział premier w "Sygnałach Dnia".

Ja najdalszy jestem od tego, żeby optować za tym, by w Polsce były w tej chwili dziesiątki wyborów, bo okazuje się, że tych przypadków jest naprawdę dużo - zaznaczył Jarosław Kaczyński. Jeżeli prawnicy znajdą jakieś przyzwoite, mieszczące się w ramach państwa prawa rozwiązanie, to ja jestem za tym, ale jeżeli nie znajdą, to co można zrobić - powiedział.

MSWiA zbiera od wojewodów dane dotyczące liczby wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zagrożonych utratą mandatów. Na tej podstawie resort przygotuje analizę dla szefa rządu. Z dotychczasowych szacunków MSWiA wynika, że z powodu nieterminowego złożenia oświadczenia majątkowego mandaty może utracić 33 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Nie jestem zwolennikiem zmian w ubezpieczeniach zdrowotnych

Premier przyznał, że nie jest zwolennikiem zmian w ubezpieczeniach zdrowotnych, zaproponowanych w ubiegłym tygodniu przez Zbigniewa Religę. Minister zdrowia zapowiedział, że do końca czerwca będzie gotowy projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach.

Jarosław Kaczyński powiedział w "Sygnałach Dnia", że był to "wypadek przy pracy". Zaznaczył, że rozmawiał o tym z Religą. Ci Polacy, którzy nie mają na dodatkowe ubezpieczenia, a ich jest bardzo, bardzo wielu, znajdą się w jeszcze gorszej sytuacji niż są dzisiaj - powiedział szef rządu, odnosząc się do pomysłu Religi.

Są już pewne ustalenia z Amerykanami ws. tarczy antyrakietowej

Premier potwierdził w radiowych "Sygnałach Dnia", że są już pewne ustalenia z Amerykanami. Został przedłożony, na szczeblu, na razie technicznym, pewien plan prowadzenia tych rozmów i to właściwie jest wszystko, co można w tej chwili powiedzieć - powiedział szef rządu. Dodał, że jest zbyt wcześnie, by o tym mówić.

Jak zaznaczył premier, jest też za wcześnie, by stawiać "warunki brzegowe". Jest oczywiste, że tarcza, obecność urządzeń które tworzą tarczę w Polsce, musi poprawiać nasze bezpieczeństwo i w żadnym razie nie może go pogarszać, to jest poza jakąkolwiek dyskusją - powiedział premier. Dodał, że negocjacje z Amerykanami będą twarde.

Pytany o obawy Rosji związane z tarczą antyrakietową, Jarosław Kaczyński powiedział, że nie są one związane z bezpieczeństwem. To jest obawa o status Polski, o pewne nadzieje, o to, że odzyskanie wpływów (...) staje się jeszcze trudniejsze, jeszcze mniej prawdopodobne - zaznaczył.

To w oczywisty sposób nie jest przeciwko nim skierowane - podkreślił.

USA zaproponowały władzom w Pradze lokalizację na terytorium Czech bazy radarowej. W Polsce miałby być rozmieszczone wyrzutnie rakiet. Zadaniem tarczy antyrakietowej ma być przechwytywanie pocisków odpalanych z takich krajów jak Korea Północna czy Iran. Plany rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach krytykuje Rosja, twierdząc, że stanowi to zagrożenie dla niej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)