Premier odtajnił oświadczenia majątkowe Cimoszewicza
Premier Marek Belka odtajnił
oświadczenia majątkowe Włodzimierza Cimoszewicza, złożone przez
niego w Kancelarii Premiera w 2002 roku - poinformował
rzecznik rządu Dariusz Jadowski. O odtajnienie tych dokumentów
zwrócił się do premiera sam Cimoszewicz.
Premier, zgodnie ze swoim wcześniejszym zapewnieniem, przychylił się do wniosku marszałka Cimoszewicza i zdjął klauzulę poufności z tych dokumentów - powiedział Jadowski.
Rzecznik dodał, że pisma informujące o tej decyzji przesyłane są z Kancelarii Premiera zarówno do Cimoszewicza, jak i do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie znajdują się trzy oświadczenia majątkowe Cimoszewicza, przesłane tam wcześniej przez Kancelarię Premiera.
Cimoszewicz zwrócił się do premiera o odtajnienie swoich oświadczeń majątkowych we wtorek rano.
Kandydat na prezydenta chce też, aby jego oświadczenia majątkowe zostały upublicznione. Nie wiadomo, czy tak się stanie, ponieważ zostały one przesłane do prokuratury. Upublicznienie oświadczeń nie leży więc już w gestii Kancelarii Premiera, tylko prokuratury. Cimoszewicz zwrócił się we wtorek do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o upublicznienie oświadczeń.
Jak poinformował we wtorek w południe rzecznik prokuratury okręgowej Maciej Kujawski, warszawska prokuratura okręgowa nie została jeszcze formalnie poinformowana o odtajnieniu przez premiera oświadczeń Cimoszewicza i dopóki nie zostanie zawiadomiona, nie podejmie decyzji w sprawie ewentualnego upublicznienia tych dokumentów.
Dotychczas prokuratura dysponowała tylko jednym oświadczeniem z Kancelarii Premiera, tożsamym z dokumentem znalezionym podczas przeszukania u b. asystentki Cimoszewicza, Anny Jaruckiej. W poniedziałek do prokuratury dotarły dwa kolejne oświadczenia majątkowe Cimoszewicza z Kancelarii.
W sobotę "Rzeczpospolita" ujawniła, że w Kancelarii Premiera są trzy oświadczenia majątkowe Cimoszewicza z 2001 roku: kopia oświadczenia z 22 stycznia oraz oświadczenia z 2 kwietnia i z 20 kwietnia 2002 r.
Rzecznik Cimoszewicza Tomasz Nałęcz wyjaśnił w sobotę, że oświadczenie z 22 stycznia zostało złożone w związku z rozpoczęciem przez Cimoszewicza urzędowania jako ministra; drugie - z 2 kwietnia 2002 r., które składa każdy urzędnik państwowy za rok poprzedni, oraz trzecie - z 20 kwietnia 2002 - dodatkowe oświadczenie, w którym Cimoszewicz informuje, że zbył akcje firmy Business Managment Consulting SA.
Warszawska prokuratura prowadzi przesłuchania w trzech sprawach: podejrzenia, że z MSZ wyniesiono tajne dokumenty (w związku z tą sprawą ABW przeszukała w styczniu mieszkanie b. współpracownicy Cimoszewicza Anny Jaruckiej); w ramach śledztwa prowadzonego z zawiadomienia komisji śledczej ds. PKN Orlen dotyczącego zatajenia przez Cimoszewicza informacji o posiadaniu akcji PKN Orlen w jego oświadczeniu majątkowym za 2001 rok oraz w związku z zawiadomieniem Cimoszewicza o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarucką (składania fałszywych zeznań przed komisją ds. PKN Orlen oraz fałszowania dokumentów).