Premier: nie zgłaszamy Sikorskiego na sekretarza NATO
Polski rząd nie zamierza formalnie zgłaszać
kandydatury Radosława Sikorskiego na sekretarza generalnego NATO -
zapowiedział w sejmie premier Donald Tusk.
Jak dodał jednak, polska strona od początku daje wyraźnie do zrozumienia, że szef polskiej dyplomacji powinien być poważnie brany pod uwagę w rozmowach dotyczących następcy Jaapa de Hoop Scheffera.
Premier podkreślił na konferencji prasowej, że na stanowisko sekretarza generalnego Sojuszu nie ma formalnych zgłoszeń państw, jedynie poza Kanadyjczykami, którzy zgłosili swojego kandydata. Ocenił też, że w tej sprawie toczy się "niezwykle delikatna gra".
Tusk rozmawiał ostatnio telefonicznie z premierem Danii Andersem Foghem Rasmussenem, który - jak ocenił polski premier - jest wymieniamy jako jeden z prawie żelaznych faworytów w wyścigu o stanowisko sekretarza generalnego NATO i że on także nie zgłasza swojej kandydatury.
Jednak w piątek rzeczniczka partii Rasmussena poinformowała, że potwierdził on swoją kandydaturę na stanowisko sekretarza generalnego NATO. Kandydaturze Rasmussena osobiście sprzeciwia się turecki premier Recep Tayyip Erdogan - o czym poinformował w piątek.
- Wszyscy czekają na konsensus, na 100-procentowe poparcie, a na razie żaden z kandydatów, formalnych i nieformalnych, takiego wsparcia nie ma - podkreślał szef rządu.
Tusk zwrócił także uwagę, że to prezydent Lech Kaczyński reprezentuje Polskę na jubileuszowym szczycie NATO w Niemczech i we Francji, gdzie będą toczyły się rozmowy dotyczące następcy Scheffera, którego kadencja kończy się w lipcu.
- Sprawa jest trochę w Lecha Kaczyńskiego rękach - mówił szef rządu. Ale - jak zaznaczał - nie chce na prezydenta zrzucać całej odpowiedzialności za efekt końcowy.
Jak dowiedziała się PAP w MSZ, dyskusja w sprawie następcy sekretarza generalnego NATO planowana jest podczas kolacji w piątek. Wtedy przedstawione zostaną kandydatury na to stanowisko.
Kancelaria prezydenta zapewniała wielokrotnie, że Lech Kaczyński aktywnie uczestniczy w promowaniu kandydatury Sikorskiego na następcę Jaapa de Hoop Scheffera i nic się w tej sprawie nie zmieniło.
Według informacji PAP ze źródeł zbliżonych do MSZ, decyzja w sprawie wyboru nowego sekretarza generalnego NATO jednak nie zostanie najprawdopodobniej podjęta na tym szczycie i zostanie odłożona.
- Jest silna grupa krajów, które uważają, że jest jeszcze za wcześnie na wskazywanie następcy Scheffera - powiedziało PAP źródło. Te kraje - według źródła - czują się "dotknięte" tym, że nie brano ich opinii pod uwagę podczas nieformalnych rozmów dotyczących nowego sekretarza generalnego Sojuszu.
Decyzję w sprawie wyboru nowego szefa NATO muszą podjąć jednogłośnie wszystkie kraje członkowskie, których liczba wzrosła do 28, po przyjęciu do tej największej organizacji wojskowej dwóch państw z Bałkanów Zachodnich: Albanii i Chorwacji.