Trwa ładowanie...
do986cj

Premier: nie dopuszczę, by komisja ws. Antoniego Macierewicza osłabiła państwo

Premier Donald Tusk powiedział, że nie podjął jeszcze decyzji ws. wniosku o komisję śledczą ds. Antoniego Macierewicza jako wiceministra obrony i szefa SKW. - Na pewno nie dopuszczę do tego, aby tego typu przedsięwzięcie osłabiło państwo polskie - dodał.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk
Donald Tusk (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
do986cj

Złożenie wniosku o powołanie komisji śledczej zapowiedział Twój Ruch. Według TR komisja śledcza miałaby zbadać jakość stanowienia prawa, pracę prokuratury, proces weryfikacji oficerów służb w okresie, gdy Macierewicz sprawował funkcję wiceministra obrony (m.in. kierował komisją weryfikacyjną dla żołnierzy WSI) oraz szefa SKW.

Premier powiedział na konferencji prasowej, że jego ocena w sprawie poparcia wniosku Twojego Ruchu nie jest polityczna. Podkreślił, że będzie oceniał wniosek ws. komisji śledczej pod kątem bezpieczeństwa Polaków. - Będę chciał się zapoznać z opiniami tych, którzy są w tej dziedzinie naprawdę specjalistami i nie zajmują się polityką, tylko bezpieczeństwem państwa - mówił Tusk.

Jak zapewnił, w ciągu kilkunastu dni będzie miał jednoznacznie zdefiniowany pogląd w tej sprawie.

do986cj

Tusk podkreślił, że komisje śledcze wymyślono po to, aby wyjaśniać sprawy, wtedy gdy istnieje uzasadnione mniej lub bardziej podejrzenie, że powołane do tego organy, takie jak prokuratura, z jakiegoś powodu nie chcą sprawy wyjaśniać.

- Dlatego rozumiem determinację niektórych posłów, żeby sprawę Antoniego Macierewicza i jego roli w sprawach WSI i polskich służb specjalnych wyjaśnić. Ale na pewno nie dopuszczę do tego, aby tego typu przedsięwzięcia osłabiło państwo polskie i to będzie dla mnie absolutny priorytet - podkreślił premier.

Tusk powiedział, że gdy słyszy argumenty np. polityków Twojego Ruchu, że teraz jest czas, by "dopaść Macierewicza" - nie robi to na nim żadnego wrażenia. - Państwo polskie nie jest od tego, by dopadać kogoś ze względu na jakąś niechęć polityczną, ale aby chronić interesy Polaków i bezpieczeństwo Polaków - zaznaczył premier.

Uzasadniając konieczność powołania komisji śledczej szef TR Janusz Palikot mówił m.in. o braku odpowiedzialności Macierewicza za "zniszczenie polskiego wywiadu", a także w odniesieniu do raportu z weryfikacji WSI, o braku odpowiedzialności za decyzje, "które krzywdzą setki osób, które na całe lata je stygmatyzują".

do986cj

Sekretarz generalny PO Paweł Graś pytany o stanowisko jego partii wobec propozycji powołania komisji śledczej zapowiedział, że decyzja klubu PO w tej sprawie zapadnie w tym tygodniu. On sam stwierdził wówczas, że według niego "to jest chyba taki moment, kiedy rzeczywiście ta komisja jest potrzebna". Jego zdaniem trzeba by również wyjaśnić pewne kwestie po decyzji prokuratury. Również wiceszef PO, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mówił w ubiegłym tygodniu, że to, czy powstanie komisja śledcza, to oczywiście decyzja Sejmu, ale on głosowałby za, "gdyż ewidentnie normalne procedury państwowe zawiodły".

do986cj

Podziel się opinią

Share
do986cj
do986cj
Więcej tematów