Trwa ładowanie...
01-09-2006 13:05

Premier: nie byłoby "Solidarności" bez Jana Pawła II

Naprawa Rzeczpospolitej wymaga "głębokiej i
odwołującej się do podstawowych wartości" naprawy oświaty -
powiedział premier Jarosław Kaczyński podczas
uroczystości 140-lecia wadowickiego liceum im. Marcina Wadowity i
inauguracji roku szkolnego.

Premier: nie byłoby "Solidarności" bez Jana Pawła IIŹródło: PAP
dzgpmyo
dzgpmyo

Chodzi o to, by proces dydaktyczny i wychowawczy prowadził nie tylko do przekazywania wiedzy, ale także do przekazywania i ugruntowywania wartości, którymi uczniowie powinni kierować się chodząc do szkoły (...) i przez całe swoje życie- tłumaczył.

Szkoła - mówił Jarosław Kaczyński - ma służyć "wychowaniu, nauce i przekazywaniu tego co najważniejsze, co kształtuje postawę". Chcemy uczynić wszystko, by tak było - oświadczył.

Zdaniem premiera, w szkołach trzeba przywrócić "elementarny porządek" oraz "właściwe, oparte o życzliwość, ideę służby, zasadę dyscypliny i właściwego dystansu relacje".

Szkoła, w której nie ma porządku, to szkoła, w której dobrzy podlegają opresji ze strony złych. Ci, którzy do tego nieporządku zachęcają, ten nurt tzw. nowoczesnej pedagogiki, nie służą niczemu dobremu, służą bardzo często, choć na ogół nieświadomie, właśnie tej opresji- powiedział.

dzgpmyo

To chcemy odrzucić, rząd, którym kieruję, będzie w tych sprawach zdecydowany- oświadczył Jarosław Kaczyński.

Nie byłoby "Solidarności", nie byłoby wielkiego Sierpnia bez Jana Pawła II - powiedział w Wadowicach premier Jarosław Kaczyński podczas inauguracji roku szkolnego i uroczystości 140-lecia liceum im. Marcina Wadowity. W szkole tej uczył się Karol Wojtyła.

Zaczynamy dziś kolejny rok szkolny (...) To, że tym razem ten początek ma miejsce właśnie tutaj, w tym liceum, wydaje się nadawać owemu wydarzeniu szczególne znaczenie - powiedział premier. Jak dodał, nie chodzi tylko o to, że w tym miejscu "uczył się największy z Polaków", ale o przesłanie Jana Pawła II.

Kiedy przed 28 laty kardynał Karol Wojtyła był wybierany na papieża, kiedy dowiadywaliśmy się, że nastąpiło coś niezwykłego, nieoczekiwanego i niezwykle szczęśliwego, to myśleliśmy przede wszystkim o odmianie, o tym, że ten wybór będzie początkiem wielkiej przemiany naszego życia. I tak się rzeczywiście stało. (...) Nie byłoby "Solidarności", nie byłoby wielkiego Sierpnia bez Jana Pawła II. Tym wyzwaniem, które niesie to nazwisko, ta nauka, jest właśnie zmiana - zmiana ku dobremu, zmiana ku naprawie różnych dziedzin życia - zazanczył Jarosław Kaczyński.

dzgpmyo

Szkoła powinna uczyć patriotyzmu - podkreślił premier Jarosław Kaczyński. Jesteśmy dziś w Europie. I właśnie dlatego, że jesteśmy w Europie, musimy nasz patriotyzm umacniać- oświadczył premier.

Jestem za Europą, bo kocham Francję - tak powiedział jeden ze znanych francuskich polityków. My jesteśmy w Europie, jesteśmy w Unii Europejskiej i chcemy w niej być, bo kochamy Polskę - powiedział Jarosław Kaczyński.

Ale - dodał premier - żeby Polskę kochać, trzeba ją znać - jej historię, geografię, literaturę, język, kulturowe kody. "Trzeba być głęboko w tym wszystkim co Polskę stanowi. Trzeba przyjąć to wielkie i trudne dziedzictwo, o którym mówił Jan Paweł II. Polska szkoła powinna owemu przyjęciu służyć - podkreślił Kaczyński.

dzgpmyo

To wadowickie gimnazjum ukształtowało wnętrze Jana Pawła II, przygotowując go do życia - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz podczas uroczystości 140-lecia wadowickiego liceum im. Marcina Wadowity i inauguracji roku szkolnego.

Było dla niego szkołą wielkiej kultury i patriotyzmu, umiejętności współżycia i szanowania ludzi o innych przekonaniach. Wasze gimnazjum przygotowało go do wielkich zadań w Kościele i w świecie- zwrócił się kardynał Dziwisz do uczniów wadowickiej szkoły.

dzgpmyo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzgpmyo
Więcej tematów