PolskaPremier: na początku kwietnia deklaracja ws. paktu społecznego

Premier: na początku kwietnia deklaracja ws. paktu społecznego

Premier Jarosław Kaczyński nie wykluczył na
czwartkowej konferencji prasowej, że 3 kwietnia zostanie
przedstawiona wspólna deklaracja trzech partnerów społecznych:
rządu, związków zawodowych i pracodawców, dotycząca paktu
społecznego "Gospodarka-Praca-Rodzina-Dialog".

29.03.2007 | aktual.: 29.03.2007 15:54

Mamy nadzieję, że z taką deklaracją będzie można przystąpić do dalszych prac nad koncepcją porozumienia społecznego - powiedział premier.

Szef rządu dodał, że uzgodniony został plan rokowań społecznych na najbliższe miesiące. Jak podkreślił, daje to szansę, "aby porozumienie społeczne odnoszące się do najważniejszych spraw - walki z bezrobociem, przedsiębiorczości, polityki rodzinnej, służby zdrowia, ale też do dialogu społecznego i społeczeństwa obywatelskiego, zabezpieczenia społecznego - zostało zawarte".

Premier przypomniał, że w lipcu ubiegłego roku został powołany rządowy zespół ds. umowy społecznej, na czele którego stanął osobiście. Dodał jednak, że faktyczne przewodnictwo pełni wiceprzewodniczący zespołu poseł Stanisław Szwed (PiS).

Szef rządu dodał, że PiS miał koncepcję, aby porozumienie społeczne było dwustronne, między władzą i związkami zawodowymi. Nasi koledzy z Solidarności preferowali porozumienie trójstronne i jednocześnie bardzo stawiali na Komisję Trójstronną (...) Myśmy przyjęli ten punkt widzenia i tą drogą idziemy - powiedział premier. Dodał, że ma deklarację kierownictwa "Solidarności", iż gdyby były trudności z realizacją tej koncepcji, wówczas będzie realizowana alternatywna.

Podczas konferencji Jarosław Kaczyński poinformował, że w czwartek do ministrów zostały rozesłane instrukcje, w których znalazło się m.in. zalecenie do udziału w dialogu społecznym.

Stanisław Szwed wyjaśnił, że najważniejsze kwestie umowy społecznej dotyczą, m.in. gospodarki, tworzenia nowych miejsc pracy, walki z bezrobociem, dokończenie reformy systemu emerytalnego, polityki rodzinnej i dialogu społecznego.

Przyjęliśmy dość ambitny harmonogram prac nad umową społeczną, żebyśmy mogli ją zawrzeć do końca roku - poinformował Szwed. Zapowiedział, że faktyczne negocjacje rozpoczną się w maju i powinny zakończyć w listopadzie.

Jeżeli w ciągu 2-3 miesięcy okaże się, że zespoły problemowe w Komisji Trójstronnej nie pracują, wówczas będziemy starali się wrócić do rozwiązania, które proponowała strona rządowa, aby powołać oddzielne zespoły negocjacyjne i przyspieszyć prace - dodał.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)