ŚwiatPremier Marcinkiewicz w Paryżu

Premier Marcinkiewicz w Paryżu

Premier Kazimierz Marcinkiewicz przybył do Paryża. W stolicy Francji polski szef rządu
spotka się m.in. z prezydentem Jacques'em Chirakiem i premierem
Dominique'em de Villepinem, rozmowy dotyczyć mają m.in. otwarcia
rynku pracy dla Polaków, misji pokojowej w Kongu i współpracy w
ramach Trójkąta Weimarskiego.

Premier Marcinkiewicz w Paryżu

Na pokładzie samolotu do Paryża premier powiedział dziennikarzom, że ocieplenie stosunków polsko-francuskich jest bardzo istotne. Podkreślił też wagę naszych stosunków gospodarczych.

Według zapowiedzi dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych w Kancelarii Premiera Krzysztofa Miszczaka, wizyta przebiegnie pod hasłem "ekonomizacji polskiej polityki zagranicznej". Przypomniał, że Francja należy do głównych inwestorów w Polsce. Deficyt obrotów polsko-francuskich spada - w 2005 roku zmalał o 430 mln euro. Stajemy się partnerem gospodarki francuskiej - powiedział Miszczak.

Pierwszym punktem wizyty będą odwiedziny premiera w siedzibie Instytutu Literackiego w Maison-Lafitte, gdzie szef rządu złoży kwiaty na grobach jego założycieli. Następnie Marcinkiewicz spotka się z szefem francuskiego rządu Dominique'em de Villepinem.

Po południu odbędzie się spotkanie polskiego premiera z przedstawicielami francuskiego biznesu, zrzeszonymi w Mouvement des Entreprises de France (MEDEF) - największej organizacji pracodawców francuskich. Tam polski premier będzie mówił o założeniach polskiej polityki gospodarczej.

Ostatnim punktem wizyty Marcinkiewicza w Paryżu będzie spotkanie z prezydentem Jacques'em Chirakiem.

Premier będzie rozmawiał we Francji m.in. o wspólnej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. Miszczak przypomniał, że z Francją będziemy bardzo intensywnie współpracować w ramach misji pokojowej w Kongu w Afryce.

Przed ponad tygodniem Unia Europejska oficjalnie zdecydowała o wysłaniu żołnierzy do Demokratycznej Republiki Konga (dawny Zair), gdzie mają czuwać nad bezpieczeństwem podczas czerwcowych wyborów parlamentarnych i prezydenckich - pierwszych od 40 lat wolnych wyborów w tym afrykańskim kraju. Do Konga ma się udać ok. 1500 żołnierzy z państw UE, w tym żandarmeria wojskowa z Polski.

Marcinkiewicz ma też rozmawiać we Francji o otwarciu rynku pracy dla Polaków. Miszczak powiedział, że sygnały płynące z Paryża świadczą o tym, że od 1 maja tego roku być może dojdzie do selektywnego otwarcia francuskiego rynku pracy. Uchylanie restrykcji w swobodnym przepływie pracowników dotyczyć by miało przede wszystkim tych zawodów, w których występują trudności z rekrutacją pracowników.

Agata Jabłońska

Źródło artykułu:PAP
francjapolskawspółpraca
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)