Trwa ładowanie...

Premier Litwy usprawiedliwia Dalię Grybauskaite

Premier Litwy apeluje, by nie dramatyzować sytuacji i zaprzestać dyskusji na temat nieobecności prezydent Dalii Grybauskaite na szczycie Polski i państw Bałtyckich w Warszawie.
Share
Andrius Kubilius, premier Litwy
Andrius Kubilius, premier LitwyŹródło: PAP/EPA, Fot: Lefteris Pitarakis
d298g2s

W wywiadzie dla litewskiego Radia Wiadomości, Andrius Kubilius powiedział, że cieszy go opinia prezydenta Bronisława Komorowskiego, że nie należy wiązać problemów mniejszości narodowych z kwestią bezpieczeństwa w regionie. Niektóre litewskie media sugerowały, że decyzja Grybauskaite nieuczestniczenia w warszawskim spotkaniu, na którym omawiano wspólne stanowisko przed majowym szczytem NATO w Chicago, może być związana z napięciem w stosunkach polsko-litewskich wokół problemów polskiej mniejszości na Litwie.

Prezydent Grybauskaite popełniła duży błąd

Litewscy politycy i politolodzy bardzo negatywnie ocenili tę decyzję twierdząc, że może jeszcze bardziej pogorszyć dwustronne relacje. W reakcji na falę krytyki kancelaria prezydenta Litwy opublikowała oświadczenie, w którym podkreśla, że decyzje dotyczące kwestii bezpieczeństwa NATO przyjmowane są w drodze porozumienia pomiędzy 28. państwami członkowskimi w Chicago, a nie w Warszawie.

d298g2s

Andrius Kubilius poinformował w wywiadzie dla Radia Wiadomości, że w przyszłym tygodniu wybiera się do Polski na spotkanie premierów państw Europy Centralnej i Wschodniej i Państwa Środka. - Będę miał okazję do omówienia z polskimi kolegami ważnych kwestii, które potrzebują wspólnych rozwiązań, w tym gospodarczych i energetycznych- zaznaczył Kubilius. Szef litewskiego rządu weźmie udział w Forum Gospodarczym Polska- Europa Środkowa - Chiny.

d298g2s

Podziel się opinią

Share
d298g2s
d298g2s
Więcej tematów