Trwa ładowanie...

Premier Litwy chce przemyśleć stosunki w Polską

Premier Litwy Andrius Kubilius powiedział w wywiadzie dla rozgłośni "Żiniu Radijas", że Litwa dąży do równoprawnych stosunków z Polską i liczy na ich pozytywną zmianę. Zastrzegł, że niektóre kwestie w stosunkach litewsko-polskich należy przemyśleć. W środę prezydent Litwy odmówiła udziału w spotkaniu szefów Polski i państw bałtyckich, które jest inicjatywą Bronisława Komorowskiego.

Share
Premier Litwy chce przemyśleć stosunki w Polską
Źródło: PAP/EPA, Fot: Julien Warnand
d479z9s

- Konsekwentnie dążymy do dobrych i równoprawnych stosunków ze wszystkimi sąsiadami, w tym również z Polską. Wierzę, że idziemy tą drogą - zadeklarował.

Przeżyliśmy różne okresy

Mówiąc o konieczności przemyślenia niektórych kwestii w relacjach między obu krajami, premier ocenił, że "również sąsiedzi mają nad czym się zastanowić". - Przeżyliśmy różne okresy i wierzę, że patrząc w przyszłość, będziemy widzieć również zmiany na lepsze - powiedział.

d479z9s

Kubilius odmówił komentarza na temat nieprzyjęcia przez prezydent Litwy Dalię Grybauskaite zaproszenia wystosowanego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego do udziału w spotkaniu przed szczytem NATO. Zaznaczył, że "prezydent sama decyduje, kiedy i w jakich spotkaniach uczestniczyć".

Z inicjatywy prezydenta Komorowskiego 17 kwietnia w Warszawie ma się odbyć spotkanie przywódców Polski i państw bałtyckich na temat wspólnego stanowiska na zbliżający się szczyt NATO. Prezydenci Łotwy i Estonii przyjęli zaproszenie. Prezydent Litwy odmówiła. Swą decyzję Grybauskaite uzasadniła tym, że "kwestie związane z przygotowanie do szczytu NATO zostały już omówione z prezydentem Polski, również z prezydentem Łotwy".

Obrażona pani prezydent?

Litewscy komentatorzy różnie oceniają decyzję prezydent. Jedni uważają, że odmowa prezydent Litwy udziału w spotkaniu szefów Polski i państw bałtyckich może jeszcze bardziej pogorszyć stosunki polsko-litewskie i pogłębić wizerunek Litwy jako "partnera kapryśnego". Inni popierają decyzję prezydent. Mówią, że pani prezydent "pokazała charakter".

Dziennik "Lietuvos Rytas" zamieścił wyniki sondażu, w którym wzięło udział ponad 3 tys. czytelników. Wynika z nich, że 23% respondentów aprobuje decyzję Grybauskaite. Uważa, że "w ten sposób Litwa pokazała, że nie ma zamiaru tańczyć jak zagra Polska".

32% uważa wyraża opinię, że trzeba brać udział w takich spotkaniach, bo "polepszają one stosunki zarówno z Polską, jak też w innym państwami bałtyckimi". 36% uczestników sondażu sądzi, że "trzeba było jechać do Warszawy i tam demonstrować twarde stanowisko".

d479z9s

Podziel się opinią

Share
d479z9s
d479z9s
Więcej tematów