Trwa ładowanie...
ddux1z5
16-03-2007 15:40

Premier Kaczyński rozpoczął wizytę w Danii

Premier Jarosław Kaczyński rozpoczął jednodniową wizytę w Danii. Z szefem duńskiego rządu Andersem Foghiem Rasmussenem będzie rozmawiał o bezpieczeństwie energetycznym, traktacie konstytucyjnym UE oraz współpracy w ramach Wspólnoty Europejskiej.

ddux1z5
ddux1z5

Jednym z głównych zagadnień poruszanych na spotkaniu będzie polityka energetyczna - poinformował dyrektor Departamentu Spraw Zagranicznych Kancelarii Premiera Krzysztof Miszczak. Chcemy wsparcia dla naszej koncepcji solidarności w ramach tej polityki - podkreślił.

Miszczak przypomniał, że o kwestiach bezpieczeństwa energetycznego Rasmussen rozmawiał z polskimi politykami jesienią ubiegłego roku, podczas wizyty w naszym kraju. Miszczak zaznaczył, że Polska i Dania różnią się w postrzeganiu spraw bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ Dania jest samowystarczalna, jeśli chodzi o surowce energetyczne.

Kraj ten jest producentem ropy naftowej, gazu ziemnego i energii odnawialnej, a co ważniejsze wydobywa i produkuje więcej tych surowców niż zużywa. W 2004 roku całkowita produkcja energii była w Danii o 55% wyższa niż zużycie, a w wypadku ropy i gazu - aż o 117%.

Miszczak powiedział, że w Danii premier Kaczyński opowie się za dywersyfikacją źródeł energii. Jak wyjaśnił, chodzi o uświadomienie duńskim partnerom, że sprawy energetyczne powinny być elementem polityki bezpieczeństwa europejskiego.

ddux1z5

Zaznaczył, że Polska intensywnie współpracuje z Danią w ramach Rady Państw Morza Bałtyckiego, w tym na forum BASREC (Baltic Sea Region Energy Co-operation) - specjalnej grupy zadaniowej Rady ds. energetyki.

Podczas wizyty omawiana będzie też przyszłość traktatu konstytucyjnego UE, którego procedura ratyfikacyjna została zawieszona, gdy Holandia i Francja odrzuciły go w referendach w 2005 roku.

Niemcy, sprawujące w tym półroczu przewodnictwo w UE, chcą przedstawić do końca czerwca kalendarz dalszych prac nad unijną konstytucją. Kanclerz Angela Merkel i inni niemieccy politycy powtarzają, że ich celem jest zachowanie istoty obecnego dokumentu.

Niemcy przygotowują Deklarację Berlińską, która ma być przyjęta na uroczystym szczycie 25 marca. Dokument ten ma przyczynić się do wznowienia dyskusji o unijnej konstytucji, a przez niektórych uważany jest za przyszłą preambułę traktatu konstytucyjnego.

ddux1z5

__Na pewno będziemy dyskutować o traktacie konstytucyjnym i o tym, co Dania chce osiągnąć w jego ramach,/i> - powiedział Miszczak. Zwrócił jednak uwagę na różnicę poglądów między Polską a Danią, która chce zachowania obecnej wersji eurokonstytucji.

Kolejnym tematem rozmów będzie współpraca gospodarcza Danii i Polski. Zdaniem Miszczaka, obustronna współpraca, choć dynamiczna, jest jednak dość ograniczona.

W czwartek Jarosław Kaczyński złożył wizytę w Holandii, gdzie także rozmawiał m.in. o bezpieczeństwie energetycznym i eurokonstytucji.

Marcin Gietka

ddux1z5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddux1z5
Więcej tematów