Premier: jesienią w Sejmie około 140 projektów ustaw
Premier Donald Tusk zapowiedział,
że na jesienną ofensywę legislacyjną rządu złoży się około 140
projektów ustaw. Jak dodał, to efekt prac rządu, klubów PO i PSL
oraz sejmowej komisji "Przyjazne Państwo".
Te projekty - powiedział Tusk - można pogrupować w cztery pakiety.
Pierwszy upraszcza już istniejące przepisy, zawiera m.in. przepisy pozwalające na częściowe odejście od faktur VAT-owskich, a także likwidujące zezwolenia na budowę oraz na "faktyczne uwłaszczenie właścicieli gruntów rolnych".
Drugi z pakietów ma dotyczyć ochrony zdrowia i reformy systemu emerytur pomostowych. Zdaniem premiera, w sprawie emerytur rządzącym brakowało do tej pory odwagi. Zdecydowaliśmy się na bardzo poważną, wymagającą odpowiedzialności i odwagi reformę emerytur pomostowych - podkreślił szef rządu.
W trzecim pakiecie, tzw. ustrojowym, zostanie zawarte m.in. przesunięcie niektórych kompetencji z urzędów wojewódzkich do samorządów. Tusk powiedział, że w tym pakiecie będzie też zmiana konstytucji, polegająca na zakazie kandydowania do parlamentu osobom skazanym prawomocnym wyrokiem sądowym.
Wreszcie czwarty pakiet dotyczyć będzie gospodarki i finansów publicznych, m.in. uproszczenia procedur rejestracyjnych działalności gospodarczej - takich jak szybka rejestracja firm. Proponujemy naprawdę solidną, uczciwą rewolucję, która będzie polegała na tym, że aby rozpocząć działalność gospodarczą nie będzie potrzeba żadnych zezwoleń i żadnej mitręgi biurokratycznej - dodał premier.
Tusk zapowiedział, że jest to dopiero pierwszy etap uproszczenia polskich przepisów, które mają ułatwić życie obywatelom. Podkreślił, że cztery pakiety mają na celu oszczędzanie ludziom mitręgi, czasu i pieniędzy.
Wicepremier Waldemar Pawlak z PSL ogłosił polską Strategię Lizbońską. Jej główne cele, do których chce doprowadzić rząd, to - jak mówił - aktywne społeczeństwo, innowacyjna gospodarka oraz sprawne instytucje.
Pawlak zaznaczył, że należy budować aktywność społeczeństwa, bo ludzie w Europie żyją coraz dłużej i trzeba tworzyć warunki, by społeczeństwo dłużej zachowywało swoją aktywność zawodową, społeczną i obywatelską. Innowacyjność gospodarki - mówił wicepremier - jest ważna, bo kończy się czas konkurowania tanią siłą roboczą.
Z kolei w obszarze dotyczącym sprawnych instytucji - według polityka PSL - należy upraszczać prawodawstwo, ale też dbać, by instytucje rządowe i samorządowe działały skutecznie.
Premier powiedział, że w ramach obecnej "ofensywy legislacyjnej" rządu nie będzie zmian w ordynacjach wyborczych. Przyznał, że pomysł PO wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych nie ma teraz szans na poparcie w Sejmie.
Po konsultacjach, przede wszystkich z PSL, ale także po deklaracjach i informacjach z pozostałych dwóch klubów - PiS i SLD - widzimy wyraźnie, że propozycja Platformy wprowadzenia okręgów jednomandatowych w wyborach do Sejmu i wszystkich szczeblach samorządu nie zyska większości, akceptacji - mówił Tusk. W związku z tym - jak dodał - PO uznała, że nie będzie szukać konfliktów w sprawie, w której i tak nie zyska większości.
Tusk dodał, że przewidziane są jednak takie zmiany w ordynacji, które ułatwią ludziom głosowanie. Te zmiany to ułatwienia dla niepełnosprawnych, ewentualnie - możliwość głosowania przez dwa dni oraz "w perspektywie" głosowanie przez internet. Premier zaznaczył, że zmiany te nie znajdą się w czterech pakietach projektów ustaw, które złożą się na jesienną ofensywę legislacyjną rządu.
Premier powiedział, że nie spodziewa się, aby prezydent zawetował wszystkie ustawy, które w najbliższym czasie trafią na jego biurko. Trzeba by mieć dużo złej woli, żeby założyć, że wszystko będzie wetowane. Nie wyobrażam sobie, żeby prezydent miał taki diaboliczny pomysł - stwierdził Tusk.
Potrzebna jest współpraca (...) nasze pakiety ustaw dają szanse, aby Polska stała się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do działania gospodarczego - podkreślił premier. Spodziewamy się jak najlepszych decyzji prezydenta, liczymy na dobrą współpracę. Myślę, że wobec naszych projektów będzie życzliwość i wsparcie (ze strony prezydenta - dodał Pawlak.
Obecny na konferencji prasowej szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział, że co tydzień, razem z przewodniczącym klubu PSL Stanisławem Żelichowskim, będą przedstawiać opinii publicznej szczegóły projektów ustaw, które są w Sejmie.