Premier Jarosław Kaczyński: z wizytą w Rzymie
Premier Jarosław Kaczyński przybył z jednodniową wizytą do Rzymu i Watykanu. Przed południem
zostanie przyjęty na audiencji u Benedykta XVI.
Bezpośrednio po przylocie do Wiecznego Miasta Jarosław Kaczyński odwiedzi mieszkającego w Watykanie kardynała Andrzeja Deskura, przyjaciela Jana Pawła II. Szef rządu odznaczy go Orderem Orła Białego.
Następnie premier zejdzie do Grot Watykańskich, gdzie znajduje się grób polskiego papieża. O godzinie 11 Jarosław Kaczyński zostanie przyjęty na audiencji przez Benedykta XVI.
O godzinie 13.00 w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej odbędzie się uroczystość wręczenia przez premiera Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RP byłemu watykańskiemu sekretarzowi stanu kardynałowi Angelo Sodano i Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Zasługi RP byłemu rzecznikowi Watykanu Joaquinowi Navarro-Vallsowi.
Na godzinę 15 zapowiedziano spotkanie szefa polskiego rządu z premierem Włoch Romano Prodim. Wizytę Jarosława Kaczyńskiego w Rzymie zakończy spotkanie z Polonią.
W wywiadzie dla "Corriere della Sera" premier Jarosław Kaczyński wypowiedział się na temat kary śmierci. Podkreślił, że dziś jej przywrócenie jest w Polsce nierealne.
Szef polskiego rządu, zapytany przez włoskiego dziennikarza o to, czy w programie jego partii znajduje się również przywrócenie kary śmierci, odparł: Nie. Dzisiaj to nierealna hipoteza, ale któregoś dnia może będzie mniej nierealna. Osobiście jestem przekonany o jej ważności. Nie widzę powodu, dlaczego państwo ma gwarantować kryminaliście warunki lepsze niż ofierze. To przekonanie rozważyłem na płaszczyźnie moralnej i rozumowej i to mimo że stanowisko Kościoła i Jana Pawła II różni się od mojego".
W wywiadzie, który ukazał się w dniu przyjazdu Jarosława Kaczyńskiego do Rzymu, szef polskiego rządu podkreślił, że podobnie jak premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero chce - jak to ujął - "usunąć dziedzictwo dyktatury": "Zapatero - frankizmu, a my - komunizmu" - wyjaśnił polski premier.
Chcemy przekreślić postkomunizm, który sprawił, że Polska zmierzała w kierunku modelu południowoamerykańskiego, sprawić, że państwo i rynek będzie funkcjonować, wzmocnić prawo, wyeliminować nadużycia, zerwać więzi między polityką a zorganizowaną przestępczością, zwalczyć korupcję oraz dawne służby specjalne, które mają wpływ na media - powiedział Jarosław Kaczyński.
Komentując uwagę wysłannika gazety, że wejście do koalicji rządowej dwóch skrajnie prawicowych - jak je określił - partii - LPR i Samoobrony - zaniepokoiło Unię Europejską, polski premier oświadczył: To koalicja zrodzona z potrzeby. Przywódcy dwóch partii weszli na drogę modernizacji.
Jarosław Kaczyński zaprzeczył, jakoby w Polsce istniał problem antysemityzmu: Kto utrzymuje, że w Polsce istnieje dzisiaj problem antysemityzmu, nie mówi prawdy. Oczywiście są antysemici i pisma antysemickie, jak w każdym państwie, ale oni się nie liczą - zapewnił. Dodał, że zarzuty antysemityzmu pod adresem Radia Maryja zostały skierowane przez tych, którzy nie słuchają tej rozgłośni.
Na pytanie, jak czuje się Polska w Unii Europejskiej, Jarosław Kaczyński odpowiedział: To doświadczenie bardziej niż pozytywne, które pozwoliło nam podnieść eksport i zmodernizować rolnictwo dzięki subsydiom. Jest kłopot z dostosowaniem polskiego prawodawstwa do norm unijnych, są ograniczenia produkcji pewnych produktów, ale bilans jest dodatni.
Według premiera, opinie o eurosceptycyzmie obecnej koalicji pochodzą ze strony lewicy. Panuje ogromne zamieszanie między tym, co naprawdę dzieje się w Polsce a tym, jak ta rzeczywistość jest opisywana - stwierdził polski premier w wywiadzie zatytułowanym: "Tak dla kary śmierci wbrew Kościołowi".
Sylwia Wysocka