Trwa ładowanie...

Premier i prezydent w kondukcie żałobnym z trumną Kornela Morawieckiego

W Katedrze Polowej WP przy ul. Długiej w Warszawie rozpoczęło się czuwanie przy trumnie Kornela Morawieckiego. Została ona tam przewieziona w kondukcie żałobnym, w którym obok premiera Mateusza Morawieckiego i rodziny szedł m.in. prezydent Andrzej Duda.

Premier i prezydent w kondukcie żałobnym z trumną Kornela MorawieckiegoŹródło: East News, fot: Jan Bielecki
d1tidca
d1tidca

Kondukt żałobny z trumną Kornela Morawieckiego wyruszył po godz. 19 sprzed pomnika Polskiego Państwa Podziemnego przy Sejmie. Obok premiera Morawieckiego z rodziną i prezydenta Dudy w kondukcie szli m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, ministrowie i parlamentarzyści.

Wcześniej trumna z ciałem zmarłego Kornela Morawieckiego, przykryta biało-czerwoną flagą, była wystawiona w Sali Kolumnowej Sejmu.

Hołd zmarłemu oddali premier Mateusz Morawiecki z rodziną, marszałkowie Sejmu i Senatu: Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski, szef KPRM Michał Dworczyk, prezes PiS Jarosław Kaczyński, ministrowie rządu, prezes TK Julia Przyłębska oraz szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska.

W sobotę w południe w Katedrze Polowej WP rozpocznie się msza pogrzebowa. Następnie o godz. 15 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach będzie miała miejsce ceremonia pogrzebowa Kornela Morawieckiego. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.

d1tidca

Pogrzeb Kornela Morawieckiego. Minister zdradza szczegóły

Kornel Morawiecki zmarł w poniedziałek. Polityk, założyciel Solidarności Walczącej, poseł oraz marszałek senior Sejmu VIII kadencji miał 78 lat. Ojciec premiera zmagał się od miesięcy z rakiem trzustki.

Morawiecki był działaczem opozycji antykomunistycznej w czasach PRL oraz założycielem i przewodniczącym Solidarności Walczącej. Był związany z Partią Wolności, Ruchem Odbudowy Polski oraz formacją Kukiz'15. W 2016 r. odszedł z klubu Pawła Kukiza i założył własne ugrupowanie: Wolni i Solidarni. Był marszałkiem seniorem Sejmu VIII kadencji.

Polityk został odznaczony przez prezydenta Orderem Orła Białego. Andrzej Duda przyznał odznaczenie państwowe "w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej".

d1tidca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1tidca
Więcej tematów