Trwa ładowanie...
dowxjmc

Premier i prezydent w kondukcie żałobnym z trumną Kornela Morawieckiego

W Katedrze Polowej WP przy ul. Długiej w Warszawie rozpoczęło się czuwanie przy trumnie Kornela Morawieckiego. Została ona tam przewieziona w kondukcie żałobnym, w którym obok premiera Mateusza Morawieckiego i rodziny szedł m.in. prezydent Andrzej Duda.
Podziel się
Kondukt żałobny z trumną Kornela Morawieckiego przeszedł z Sejmu do Katedry Polowej WP
Kondukt żałobny z trumną Kornela Morawieckiego przeszedł z Sejmu do Katedry Polowej WP (East News, Fot: Jan Bielecki)
dowxjmc

Kondukt żałobny z trumną Kornela Morawieckiego wyruszył po godz. 19 sprzed pomnika Polskiego Państwa Podziemnego przy Sejmie. Obok premiera Morawieckiego z rodziną i prezydenta Dudy w kondukcie szli m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, ministrowie i parlamentarzyści.

Wcześniej trumna z ciałem zmarłego Kornela Morawieckiego, przykryta biało-czerwoną flagą, była wystawiona w Sali Kolumnowej Sejmu.

Hołd zmarłemu oddali premier Mateusz Morawiecki z rodziną, marszałkowie Sejmu i Senatu: Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski, szef KPRM Michał Dworczyk, prezes PiS Jarosław Kaczyński, ministrowie rządu, prezes TK Julia Przyłębska oraz szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska.

W sobotę w południe w Katedrze Polowej WP rozpocznie się msza pogrzebowa. Następnie o godz. 15 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach będzie miała miejsce ceremonia pogrzebowa Kornela Morawieckiego. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.

dowxjmc

Zobacz także: Pożegnanie Kornela Morawieckiego w Sejmie. Obecny premier z rodziną

Pogrzeb Kornela Morawieckiego. Minister zdradza szczegóły

Kornel Morawiecki zmarł w poniedziałek. Polityk, założyciel Solidarności Walczącej, poseł oraz marszałek senior Sejmu VIII kadencji miał 78 lat. Ojciec premiera zmagał się od miesięcy z rakiem trzustki.

dowxjmc

Zobacz także: Kornel Morawiecki nie żyje. Córka polityka o ostatnich chwilach ojca

Morawiecki był działaczem opozycji antykomunistycznej w czasach PRL oraz założycielem i przewodniczącym Solidarności Walczącej. Był związany z Partią Wolności, Ruchem Odbudowy Polski oraz formacją Kukiz'15. W 2016 r. odszedł z klubu Pawła Kukiza i założył własne ugrupowanie: Wolni i Solidarni. Był marszałkiem seniorem Sejmu VIII kadencji.

Polityk został odznaczony przez prezydenta Orderem Orła Białego. Andrzej Duda przyznał odznaczenie państwowe "w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej".

dowxjmc

Podziel się opinią

Share

dowxjmc

dowxjmc
Więcej tematów