Premier Grecji Aleksis Tsipras krytykuje wpisy Donalda Tuska
• Grecy odebrali słowa Tuska jako zachętę do zaostrzania przepisów na szklaku bałkańskim
• "Przewodniczący Rady Europejskiej nie powinien tak robić" • Tusk podziękował krajom zachodnich Bałkanów za wdrażanie strategii ws. kryzysu migracyjnego
Przez Greków wpis jest interpretowany jako zachęta do zaostrzania przepisów na trasie szlaku bałkańskiego, który wiedzie przez Grecję, Macedonię, Serbię i Chorwację. To trasa najczęściej wybierana przez migrantów, przy czym z powodu granic zamykanych już przez niektóre kraje, w Grecji utknęło ponad czterdzieści dwa tysiące migrantów.
Grecki rząd podkreśla, że los szlaku bałkańskiego nie został jeszcze przesądzony i decyzje w tej sprawie zapadną na spotkaniu Wspólnoty w przyszłym tygodniu. Unijni liderzy zgodzili się podczas ostatniego szczytu, że należy skończyć z przepuszczaniem migrantów z jednego kraju do drugiego, ale nie przyjęto zapisu, - ze względu na sprzeciw Grecji i Niemiec - że szlak bałkański zostaje zamknięty.
Aleksis Tsipras odpowiedział Donaldowi Tuskowi, że przewodniczący Rady Europejskiej nie powinien zachęcać krajów bałkańskich do podejmowania przez nich jednostronnych decyzji, ale raczej skupić się na tym, aby zostały wprowadzone wspólne unijne postanowienia.
Grecki rząd ma nadzieję, że mimo wszystko uda się w przyszłym tygodniu uniknąć zamknięcia szlaku. Ale greckie media piszą, że po decyzjach Słowenii, Serbii i Chorwacji o zaostrzeniu przepisów wjazdowych dla uchodźców, sprawa jest przesądzona.
- Bałkańska trasa nielegalnej imigracji już nie istnieje - ogłosił premier Słowenii Miro Cerar. Jego rząd zamknął granice dla migrantów bez wiz i natychmiast podobne ograniczenia wprowadziły władze Chorwacji, Serbii i Macedonii. Rząd Austrii wyraził zadowolenie ze słoweńskiej inicjatywy.
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał w środę na Twitterze, że "nieregularny napływ migrantów szlakiem bałkańskim dobiegł końca". - To nie jest kwestia jednostronnych działań, lecz wspólnej decyzji UE - zapewnił. Tusk podziękował też krajom bałkańskim za "realizację części kompleksowej strategii UE w sprawie radzenia sobie z kryzysem migracyjnym".
Niemieckie media skrytykowały ten wpis, a brukselski korespondent telewizji ARD uznał, że był to ukłon pod adresem krajów z Europy Środkowej i Wschodniej, by pozyskać je dla porozumienia z Turcją.
W ramach planu współpracy między UE a Turcją, który został wstępnie uzgodniony w poniedziałek, Bruksela zaproponowała Ankarze dodatkowe 3 mld euro pomocy, by zahamować napływ migrantów. Turcja zgodziła się w zamian przyjąć wszystkich uchodźców i imigrantów docierających nielegalnie do Grecji. Plan zakłada też przyspieszenie procesu liberalizacji wizowej dla Turków i kontynuowanie starań o wznowienie negocjacji akcesyjnych z Turcją.