Premier Ewa Kopacz już w Mediolanie. Uda się na szczyt ASEM
Premier Ewa Kopacz przybyła do Mediolanu na dwudniowe spotkanie przywódców Azji i Europy (ASEM). Dla szefowej rządu będzie to okazja do konsultacji z partnerami europejskimi przed przyszłotygodniowym szczytem UE w sprawie pakietu klimatycznego.
Według KPRM szczyt będzie dla Polski szansą na zaprezentowanie sukcesu gospodarczego i przyciągnięcie inwestorów zagranicznych.
Kopacz, obok spotkań z partnerami azjatyckimi (premierami Japonii i Wietnamu, Shinzo Abem i Nguyen Tan Dungiem), będzie prowadziła w Mediolanie konsultacje z partnerami europejskimi przed najbliższym posiedzeniem Rady Europejskiej, poświęconym pakietowi klimatycznemu. Szefowa rządu spotka się z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso, premierami Hiszpanii i Holandii, Mariano Rajoyem i Markiem Rutte oraz premierami i prezydentami państw Grupy Wyszehradzkiej. Prawdopodobnie dojdzie również do spotkania z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem i Włoch - Matteo Renzim.
Na 23-24 października zaplanowano w Brukseli szczyt unijny, który ma uzgodnić nowy cel redukcji emisji CO2 w UE po 2020 roku. Obowiązujący do 2020 roku pakiet energetyczno-klimatyczny zakłada 20-procentową redukcję emisji CO2 i 20-procentowy udział energii odnawialnej. Na początku roku KE zaproponowała 40-procentową redukcję emisji CO2 do 2030 roku i europejski cel zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii do poziomu 27 proc.
Kopacz zadeklarowała, że rząd nie zgodzi się na dodatkowe koszty polityki klimatycznej UE, w tym podwyżki cen energii. Podkreśliła, że Polska twardo będzie prezentować swe stanowisko w kwestii redukcji emisji CO2 w UE i nie wykluczyła weta na unijnym szczycie.
Trzaskowski o możliwym kompromisie ws. pakietu klimatycznego
Minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski powiedział w środę, że podczas spotkań na temat pakietu klimatycznego "jasno powiemy sobie, czy jesteśmy w stanie dojść do kompromisu, czy raczej nie będziemy w stanie do niego doprowadzić na najbliższej Radzie Europejskiej".
- Jeszcze na stole nie ma takiego kompromisu, który bylibyśmy w stanie zaakceptować. Na razie są dokumenty, ogólne zasady, które miałyby być uwzględnione w konkluzjach szczytu, ale one nie wychodzą jeszcze w wystarczającym stopniu naprzeciw polskim oczekiwaniom - powiedział Trzaskowski.
Jak dodał, "jeśli nie będzie zarysu porozumienia, będzie to oznaczało, że prawdopodobnie podejmiemy decyzję z innymi parterami, aby nie dyskutować o tym (pakiecie klimatycznym) na szczycie UE i skupić się na kwestiach dotyczących wychodzenia z kryzysu".
W Mediolanie szczególne zainteresowanie wzbudza spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina i prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, do którego ma dojść przy okazji szczytu ASEM. Ukraiński prezydent zapowiedział, że chce rozmawiać z Putinem o pokoju w Donbasie i rozwiązaniu sporu gazowego. W rozmowach mają uczestniczyć m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premierzy Włoch i W. Brytanii.
Trzaskowski poinformował, że Kopacz ma zaplanowane spotkanie z Poroszenką, z którym będzie rozmawiała m.in. o bieżącej sytuacji na Ukrainie.
Tematami przewodnimi mediolańskiego szczytu będą gospodarka i finanse oraz partnerstwo Europy i Azji w kwestiach globalnych. W szczycie ma uczestniczyć ponad 50 szefów państw i rządów.
ASEM jest nieformalnym forum dialogu i współpracy między Unią Europejską a Azją Wschodnią i Południowo-Wschodnią. Odbywający się co dwa lata szczyt ASEM (po raz pierwszy zorganizowano go w 1996 roku) ma przyczyniać się do wzmocnienia stosunków i wzajemnego zrozumienia między tymi regionami.