Premier do policji: jestem dumny z was i z waszej służby
Jestem dumny z was i z waszej służby - mówił premier Donald Tusk do policjantów podczas obchodów ich święta w Warszawie. Zapewnił też, że rząd zrobi wszystko, by dać im
odpowiednie narzędzia do walki z przestępczością.
Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że jestem dumny z was i z waszej służby. Podobnie jak moi rodacy, jak wszyscy, którzy widzą owoce waszych wysiłków, waszej pracy. Zaczynają one przynosić efekty, dziś Polacy czują się bezpieczniejsi, bo polska policja staje się policją profesjonalną - podkreślał premier.
Zaznaczył, że do profesjonalizmu i determinacji funkcjonariuszy dochodzą nowe możliwości techniczne i finansowe. Zapewnił, że te nakłady będą rosnąć, ponieważ - jak podkreślił - na policji, a więc bezpieczeństwie, nie można oszczędzać.
Tusk przypomniał statystyki świadczące o wzroście wykrywalności i badania sondażowe, według których 73%. Polaków ufa policji. Nikt poza wami nie ma prawa przyznawać się do autorstwa tych sukcesów - zaznaczył premier.
Dobra policja to gwarant praw obywatelskich
Szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak przypomniał, że policja II RP, choć powstała w trudnych warunkach nowo odrodzonego państwa, stała się jedną z najlepszych policji w Europie.
Nie ma dobrego państwa bez dobrej policji. Nie ma też praw obywatelskich i korzystania z wolności bez dobrej policji - mówił Stasiak, były minister spraw wewnętrznych i administracji i wiceminister odpowiadający za policję. Policjantom życzył poczucia, że służą w dobrej w dobrej formacji i służą sprawie.
Komendant główny policji Andrzej Matejuk podkreślił, że wzrost nakładów na policję, w tym lepsze wyposażenie osobiste, przynosi efekty - wykrywa się więcej sprawców przestępstw pospolitych, najuciążliwszych dla obywateli. Komendant zapewnił, że nie marnuje się żadna złotówka przeznaczana na policję.
Matejuk i jego pierwszy zastępca Arkadiusz Pawełczyk mianowali funkcjonariuszy na stopnie oficerskie. Krzyże zasługi za dzielność otrzymali funkcjonariusze, którzy uratowali osoby z płonących budynków, i policjant, który uratował desperata próbującego popełnić samobójstwo. Odznaki zasłużonego policjanta dostali m.in. funkcjonariusze, którzy pełnili służbę w siłach ONZ na Bałkanach.
Po złożeniu na Grobie Nieznanego Żołnierza wieńców od przedstawicieli władz państwowych, policji, wojska i innych służb, policyjna orkiestra dała pokaz musztry paradnej. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów policji, straży pożarnej i straży granicznej.
Obchody święta policji trwały przed budynkiem Komendy Stołecznej przed Pałacem Mostowskich, gdzie rozpoczął się festyn z udziałem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Policjanci przygotowali dla mieszkańców Warszawy koncert Orkiestry Reprezentacyjnej KSP, chóru, pokaz tresury psów służbowych, akcji policyjnych antyterrorystów i pirotechników. Podczas festynu można też zobaczyć sprzęt policyjny i patrole konne. Przygotowano też plac zabaw dla najmłodszych.
Święto Policji przypada 24 lipca, w rocznicę uchwalenia w 1919 r. Ustawy o Policji Państwowej.