ŚwiatPremier Bośni: rządzą nami obcokrajowcy, odchodzę

Premier Bośni: rządzą nami obcokrajowcy, odchodzę

Szef centralnego rządu Bośni i Hercegowiny, Serb Nikola Szpirić, podał się do dymisji tłumacząc, że nie mógł właściwie wykonywać swych obowiązków, gdyż jego pracy przeszkadzał wysoki przedstawiciel wspólnoty międzynarodowej. Od 12 lat tym krajem rządzą obcokrajowcy i nie jest to właściwe. Ustępuję - oświadczył.

Wysłannik międzynarodowy, słowacki dyplomata Miroslav Lajczak wprowadził w tym miesiącu w Bośni procedury upraszczające funkcjonowanie bośniackiego rządu centralnego, którego praca była dotychczas paraliżowana przez przedstawicieli rywalizujących grup etnicznych. Serbowie i Muzułmanie tworzą w Bośni dwie osobne struktury wchodzące w skład państwa: Federację Muzułmańsko- Chorwacką oraz Republikę Serbską.

Bośnia i Hercegowina została podzielona na Republikę Serbską i Federację Muzułmańsko-Chorwacką na mocy traktatu z Dayton z 1995 roku, które położyło kres wojnie po rozpadzie Jugosławii.

Wysoki przedstawiciel wspólnoty międzynarodowej jest w praktyce administratorem BiH, którego pełnomocnictwa uczyniły faktycznym "gubernatorem". Ma on prawo narzucania ustaw i dymisjonowania urzędników państwowych, jeśli odmawiają współpracy w realizacji układu z Dayton.

Przedstawiłem rezygnację prezydium i spodziewam się, że procedura zostanie przeprowadzona zgodnie z prawem - dodał.

To właśnie liczące trzech członków prezydium wyda decyzję, czy zgadza się z odejściem premiera. Analitycy twierdzą, że prawdopodobnie dymisja zostanie odrzucona, a Szpirić będzie musiał powrócić na stanowisko.

Politycy bośniackich Serbów uważają, że rozporządzenia Lajczaka prowadzi do ograniczenia serbskiej autonomii. Kilku z nich zagroziło porzuceniem stanowisk i blokowaniem działań władz aż do chwili, gdy wysłannik wycofa swoje decyzje.

Są to decyzje nie do zaakceptowania, których nie możemy wcielić w życie. Tym razem Lajczak przekroczył czerwoną linię - powiedział po ogłoszeniu rozporządzeń premier Republiki Serbskiej Milorad Dodik.

Zgodnie z postanowieniami Słowaka bośniacki rząd, złożony z ośmiu ministrów i premiera, będzie mógł odbywać swe posiedzenia w obecności sześciu ministrów i podejmować decyzje zwykłą większością głosów. Do tej pory decyzje rządu były przyjmowane, jeśli opowiedziało się za nim co najmniej sześciu członków gabinetu.

Lajczak zażądał też od parlamentu bośniackiego uproszczenia od 1 grudnia reguł jego działania. Skomplikowana procedura, blokowana w każdej chwili przez nieobecność jednej z trzech wspólnot bośniackich - Chorwatów, Muzułmanów lub Serbów, powodowała, że rocznie udawało się przyjąć w parlamencie jedynie trzy ustawy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)