Trwa ładowanie...
16-09-2010 11:42

"Precz z Bennym Ratzingerem" - "gorąca" wizyta papieża

Papież Benedykt XVI rozpoczął swoją pierwszą wizytę w Wielkiej Brytanii. Wielu Brytyjczyków protestowało przeciwko jego przyjazdowi - oskarżają go o wyciszanie przypadków pedofilii wśród duchowieństwa i nie podoba im się stosunek papieża do aborcji, homoseksualistów i kapłaństwa kobiet. Przed wizytą papież przyznał, że księżom-pedofilom należy się "sprawiedliwa kara". W Edynburgu młodzi ludzie wyszli z transparentami na ulice, od kilku dni protestują też znane osoby.

"Precz z Bennym Ratzingerem" - "gorąca" wizyta papieżaŹródło: AFP, fot: Derek Blair/WPA POOL
d3gm4gj
d3gm4gj

Papieża na lotnisku powitał książę Edynburga Filip, mąż królowej Elżbiety II, co jest odstępstwem od protokołu, ponieważ zwykle to gość składa wizytę rodzinie królewskiej.

Następnie Benedykta XVI na zamku Holyrood House.przywitała sama Elżbieta II.

Ostatni raz głowa Kościoła katolickiego odwiedziła Wielką Brytanię 28 lat temu - na Wyspy przybył wtedy Jan Paweł II. Polski papież wizytował Anglię i Szkocję na zaproszenie tamtejszego Kościoła, a wizyta Benedykta XVI ma charakter państwowy - zaprosiła go Elżbieta II.

Benedykt XVI w obecności Elżbiety II w rezydencji królowej Holyrood House przypomniał o chrześcijańskich korzeniach Wielkiej Brytanii. Na wspólne korzenie katolicyzmu i anglikanizmu wskazała także Elżbieta II.

d3gm4gj

- Nauka chrześcijańska przez ponad tysiąc lat była nieodłącznym elementem języka, myśli i kultury mieszkańców Wysp Brytyjskich - powiedział papież. Podkreślił, że tradycja poszanowania prawdy i sprawiedliwości, miłosierdzia i pomocy bliźniemu bierze się z wiary, która wciąż jest potężną siłą działającą na rzecz dobra.

Papież wskazał też na rolę Wielkiej Brytanii w pokonaniu hitlerowskich Niemiec, o których powiedział, że "dążyły do usunięcia Boga z życia społecznego i kwestionowały przyrodzone prawo do życia, zwłaszcza Żydom, uznając, iż nie są godni życia":

Witając oficjalnie Benedykta XVI, Elżbieta II przypomniała wcześniejszą wizytę Jana Pawła II w W. Brytanii w 1982 r. i zmiany, które zaszły w świecie od tego czasu. Wskazała na wkład, który Stolica Apostolska wnosi w umocnienie pokoju w świecie, walkę z nędzą i zadłużeniem krajów rozwijających się oraz zmianami klimatycznymi.

- Wolność wyznania jest sednem naszego demokratycznego społeczeństwa - stwierdziła Elżbieta II, co w ocenie komentatorów jest nawiązaniem do słów Benedykta XVI z lutego br., iż swoboda wyznania chrześcijan w Wielkiej Brytanii może być zagrożona przez forsowanie przez ówczesny laburzystowski rząd tzw. agendy równości, oznaczającej m. in. nowe prawa dla gejów.

d3gm4gj

Wśród osób witających Benedykta XVI w Holyrood House był premier Szkocji Alex Salmond, który miał na szyi tartanowy szalik w barwach szkockich i watykańskich. Rząd brytyjski reprezentował wicepremier Nick Clegg, który jest agnostykiem, ale ma żonę katoliczkę. Stawili się też przedstawiciele innych wyznań, m. in. Sikhów.

Przed prywatną rozmową Elżbiety II z Benedyktem XVI mikrofony wyłapały wypowiedź monarchini wyrażającej zdziwienie, że papież przyjechał z lotniska "dość małym samochodem".

Mieszkańcy Edynburga witali papieża na ulicach. Dzieci miały na sobie specjalne niebieskie peleryny z krzyżem św. Andrzeja. W mieście odbywają się uroczyste parady w tradycyjnych strojach, z dudziarzami na czele. Do miasta przyjechało tysiąc dudziarzy z całej Szkocji.

d3gm4gj

Brytyjczycy niechętni papieżowi

Wizyta Benedykta XVI od wielu dni była ostro krytykowana przez wielu Brytyjczyków. W Wielkiej Brytanii religią panującą jest anglikanizm, będący odłamem chrześcijaństwa, jednak jego wyznawcy nie uznają zwierzchnictwa Stolica Apostolskiej.

Ponad 50 brytyjskich intelektualistów i artystów - m.in. Terry Pratchett, Richard Dawkins i Stephen Fry - podpisało apel, w którym domagali się odebrania wizycie statusu wizyty państwowej. Przyjazdowi papieża - jako głowie państwa watykańskiego - przysługuje odpowiednio uroczysta oprawa. Sygnatariusze apelu chcieli, aby wizyta miała charakter wyłącznie religijny.

Przeciwnicy wizyty papieża argumentują, że Kościół katolicki wciąż nie rozliczył się z przypadkami pedofilii, a sam Benedykt XVI jest oskarżany o próby wyciszania takich sytuacji. Wielu Brytyjczyków nie zgadza się też z bardzo konserwatywnymi poglądami papieża na kwestie aborcji, antykoncepcji i kapłaństwa kobiet.

d3gm4gj

"Nie byliśmy dość czujni"

Do zarzutów o zamiatanie przypadków pedofilii pod dywan papież odniósł się na pokładzie samolotu lecącego do Edynburga. Benedykt XVI przyznał, że Kościół katolicki nie wykazał wystarczającej czujności wobec zjawiska pedofilii wśród duchowieństwa. - Rewelacje na ten temat były dla mnie szokiem - mówił papież.

- Władze Kościoła nie były wystarczająco czujne ani wystarczająco szybkie oraz zdecydowane w podjęciu koniecznych środków - dodał Benedykt XVI.

- Ksiądz w chwili święceń, przygotowywany przez lata do tego momentu, przyrzeka Chrystusowi, że stanie się jego głosem, jego ustami, jego ręką i będzie służyć całym swym jestestwem temu dobremu pasterzowi, który miłuje, pomaga i prowadzi do prawdy. Trudno zrozumieć jak człowiek, który powiedział coś takiego, może potem popaść w taką perwersję - mówił Benedykt XVI.

d3gm4gj

Opowiedział się również za "sprawiedliwą karą" dla księży-pedofilów. Zdaniem papieża powinni oni zostać pozbawieni "wszelkiej możliwości kontaktu z młodymi ludźmi".

- Wiemy, że to jest choroba i że w tym przypadku wolna wola nie funkcjonuje. Musimy zatem pomóc tym osobom w wysiłku przeciwko samym sobie i wykluczyć wszelki ich dostęp do młodzieży - powiedział Benedykt XVI.

Papież zapytany o to, jak Kościół może zareagować na skandal pedofilii, odparł: najwyższym priorytetem są ofiary; jak możemy im zadośćuczynić, co możemy zrobić dla tych osób, by przezwyciężyły traumę, by odnalazły życie i ufność w przesłanie Chrystusa. Podkreślił, że zaangażowanie to powinno także uwzględniać "pomoc psychologiczną i duchową".

Benedykt XVI zwrócił ponadto uwagę na konieczność "prewencji" poprzez "edukację i dobór kandydatów do kapłaństwa", po to - jak dodał - "aby to nigdy więcej się nie powtórzyło".

d3gm4gj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gm4gj
Więcej tematów