SLD-UP, Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość oraz PSL - to 4 partie, które zwyciężyły w prawyborach zorganizowanych przez portal glosuj.pl. Internauci głosowali w dniach 12 - 19 września. Ogółem oddano 29 132 głosy.
Koalicja SLD-UP zdobyła 44,2% poparcia. Na Platformę Obywatelską głosowało 20% uczestników prawyborów. Zwolennikami Prawa i Sprawiedliwości okazało się 9,2% internautów, a PSL - 7,4%.
Wymaganego progu nie przekroczyły: AWSP (7,1%), UW (4,4%) i Samoobrona (3,3%).
Organizatorzy zaznaczyli jednak, że wśród osób biorących udział w prawyborach przeważali mieszkańcy średnich i dużych miast oraz osoby o średnim, bądź wyższym wykształceniu. 80% głosujących to mężczyźni.
A oto jak wyglądałby rozdział mandatów: SLD miałaby 250 posłów, PO - 113, PiS - 52, PSL - 42 i mniejszość niemiecka - 3.
Wyniki te zaprezentowano w środę, podczas "Internetowego wieczoru wyborczego 2001", na którym byli obecni przedstawiciele ugrupowań politycznych.
Ta liczba mandatów w zupełności wystarcza do samodzielnego rządzenia krajem. I oto nam chodziło - skomentował wyniki Krzysztof Janik z SLD.
Z wyniku prawyborów był również zadowolony Ryszard Czarnecki - rzecznik AWSP. Wyjaśnił, że elektorat koalicji to głównie ludzie starsi, wśród których jest niewielu internautów. Jest to dobry znak, który pozwala nam sądzić, że AWSP wejdzie do parlamentu. W poprzednich wyborach sondaże również były mniej korzystne dla AWSP, niż wykazało to głosowanie - zaznaczył rzecznik AWSP.
Jeżeli internauci pójdą głosować, to wynik się powtórzy - powiedziała Marta Mordasewicz-Zubrzycka z PO. Mimo, że Platforma funkcjonuje zaledwie 8 miesięcy, wyniki sondaży wskazują, że jest drugą siła polityczną w kraju i jedynym liczącym się ugrupowaniem centroprawicowym - zaznaczyła. (ajg)