Prawosławni biskupi do wiernych o znaczeniu rodziny
Na znaczenie chrześcijańskiej rodziny, na której spoczywa odpowiedzialność za zachowanie wiary prawosławnej, języka, kultury i zwyczajów, zwraca uwagę sobór biskupów polskiej Cerkwi w orędziu z okazji Bożego Narodzenia.
Według kalendarza juliańskiego, z którego przy ustalaniu dat świąt religijnych korzysta duża część społeczności prawosławnej w naszym kraju, wigilia Bożego Narodzenia przypada 6 stycznia.
W liście z okazji tego święta arcybiskupi i biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego podkreślają, że w tradycji Cerkwi Boże Narodzenie ma charakter rodzinny. Chcą, by wierni zwrócili uwagę na "prawosławną rodzinę chrześcijańską, która dzisiaj często pada ofiarą chorób naszych czasów i rozkładu".
"Zdrowa rodzina prawosławna jako 'domowa Cerkiew' jest podstawą i kołyską właściwego wychowania przyszłego pokolenia i źródłem miłości do Cerkwi" - napisali prawosławni hierarchowie.
Podkreślili, że na rodzinie spoczywa wielka odpowiedzialność "przed Bogiem i społeczeństwem" za zachowanie wiary prawosławnej, swego języka, kultury i zwyczajów. Wezwali wiernych do pogłębiania pracy na rzecz Cerkwi.
Zwrócili też uwagę na ważne dla tego kościoła wydarzenia minionego roku, m.in. obecność w Polsce relikwii św. Katarzyny z Góry Synaj w Egipcie oraz 60-lecie żeńskiego klasztoru na Św. Górze Grabarce, gdzie jest najważniejsze w kraju prawosławne sanktuarium.
Dokładnych danych o liczbie wyznawców prawosławia w Polsce nie ma. Według hierarchów, wiernych jest ok. 550-600 tys., z czego około połowa mieszka w północno-wschodniej Polsce, m.in. w Białymstoku, Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach.
Tutaj także są najważniejsze prawosławne sanktuaria, m.in. Święta Góra Grabarka.