Prawo telekomunikacyjne do poprawki?
Niewykluczone, że wkrótce Polska będzie musiała zmienić swoje Prawo telekomunikacyjne w zakresie opłat pobieranych przez operatorów telefonicznych za szczegółowe wykazy wykonanych połączeń.
Orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z września stanowi, że szczegółowe billingi powinny być bezpłatnie przekazywane abonentom wraz z rachunkiem telefonicznym, podczas gdy polskie prawo wprost pozwala operatorom pobierać za tę usługę opłatę.
Na pytanie dotyczące tej kwestii, biuro prasowe Komisji Europejskiej odpowiedziało: "Rozumiemy, że Polska w ostatnim okresie wprowadziła prawo, w myśl którego szczegółowe billingi są dostarczane bezpłatnie".
Tymczasem artykuł 80. Prawa telekomunikacyjnego, uchwalonego w lipcu tego roku, stanowi, że operator "dostarcza na żądanie abonenta szczegółowy wykaz wykonanych usług telekomunikacyjnych, za który może być pobierana opłata w wysokości określonej w cenniku".
Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że operatorzy telefoniczni nie powinni pobierać dodatkowych opłat za szczegółowe billingi telefoniczne, dostarczane wraz z rachunkiem. Sprawę przeciwko Austrii wniosła Komisja Europejska, argumentując, że prawa konsumenta nie są w tym przypadku należycie chronione.
To orzeczenie stanowi ważny precedens w telefonii głosowej - oznacza, że mamy prawo wiedzieć dokładnie, za jakie telefoniczne połączenia płacimy, i nie musimy za tę usługę dodatkowo ponosić jakichkolwiek kosztów - skomentował orzeczenie unijny komisarz ds. przedsiębiorstw i społeczeństwa informacyjnego Olli Rehn.
Orzeczenie stanowi, że "system billingów, który zawiera jedynie liczbę wykonanych połączeń, ogólną liczbę jednostek taryfowych i odpowiednią cenę, nie pozwala na weryfikację i kontrolowanie poniesionych kosztów".
Justyna Wojteczek