Trwa ładowanie...
d1i12g5
13-01-2004 21:45

Prawie 70 tysięcy osób naturalizowanych na Łotwie od 1995 roku

Od 1995 roku prawie 70 tysięcy osób uzyskało obywatelstwo łotewskie w drodze naturalizacji - poinformowały władze Łotwy w odpowiedzi na obawy Unii Europejskiej i NATO, których członkiem niebawem stanie się ten kraj.

d1i12g5
d1i12g5

"Spodziewamy się, że w połowie lutego dojdziemy do liczby 70 tysięcy osób naturalizowanych" - powiedziała rzeczniczka prasowa łotewskiego biura ds. naturalizacji Liba Lukso.

Moskwa ostro krytykuje liczącą 2,4 mln mieszkańców Łotwę za - jak twierdzi - prześladowanie rosyjskojęzycznej ludności, głównie etnicznych Rosjan. Ponad połowa z nich nie ma bowiem obywatelstwa, które po rozpadzie ZSRR Ryga automatycznie przyznała jedynie tym Rosjanom, którzy byli jej obywatelami przed rokiem 1940, i ich potomkom.

Pozostali mogli się ubiegać o obywatelstwo w drodze naturalizacji, udowodniwszy, że znają język łotewski, historię Łotwy i jej konstytucję. Tymczasem większość Rosjan nie zna języka łotewskiego w ogóle lub zna zbyt słabo, by zdać z niego egzamin.

Wymóg znajomości języka krytykowały kraje Unii Europejskiej jako naruszenie praw mniejszości rosyjskojęzycznej na Łotwie. Stanowił on też jedną z większych przeszkód w drodze tego małego nadbałtyckiego kraju do NATO.

d1i12g5

W maju ubiegłego roku łotewski parlament ostatecznie przyjął poprawki do ustaw wyborczych, na mocy których od kandydatów startujących w wyborach powszechnych i lokalnych nie będzie się już wymagać udowodnienia, że znają język łotewski.

W urzędach państwowych jednak obowiązuje w dalszym ciągu łotewski.

Obecnie obywatelstwo Łotwy ma zaledwie 350 tys. mieszkających tam Rosjan. Na dzień 1 października 2003 roku ponad 487 tysięcy mieszkańców Łotwy, co stanowi 21 procent jej ludności, nie miało zaś żadnego obywatelstwa, gdyż po rozpadzie ZSRR utraciły ważność ich paszporty radzieckie, a nowych nie otrzymali. Pozostali uzyskali obywatelstwo Rosji.

Brak obywatelstwa jest dla łotewskich Rosjan sporym problemem: nie tylko nie mają praw wyborczych, lecz także nie mogą wykonywać niektórych zawodów i mają problemy z uzyskaniem wizy, gdy chcą wyjechać za granicę.

d1i12g5

Tak duża grupa mieszkańców bez obywatelstwa stawia Łotwę na jednym z pierwszych miejsc w Europie wśród krajów z największym odsetkiem mieszkańców-bezpaństwowców.

Biuro ds. naturalizacji od 1 lutego 1995 roku otrzymało 70.038 podań o naturalizację. Obywatelstwo nadano 69.288 osobom, w tym 9.149 dzieciom.

Podczas wizyty na Łotwie we wrześniu ubiegłego roku, na dwa tygodnie przed unijnym referendum w tym kraju, komisarz ds. rozszerzenia Unii Europejskiej Guenter Verheugen zaapelował do Rosjan na Łotwie, a zwłaszcza do ludzi młodych, aby poprzez naturalizowanie zintegrowali się z krajem, w którym mieszkają.

"Zachęcamy Rosjan na Łotwie do nauki łotewskiego i postarania się o naturalizację, co spowoduje, że staną się oni automatycznie obywatelami Unii Europejskiej" - powiedział wtedy Verheugen.

d1i12g5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i12g5
Więcej tematów