Trwa ładowanie...

Prawie 3 miliardy na pensję dla urzędników w ZUS

Jak wynika z planu finansowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na 2019 rok, na przyszłoroczne wynagrodzenia dla pracowników ZUS pójdzie 2 miliardy 800 milionów 466 tysięcy złotych. To o 322 miliony złotych więcej aniżeli w tym roku.
Share
W przyszłym roku na pensje dla urzędników ZUS pójdzie więcej pieniędzy z budżetu państwa
W przyszłym roku na pensje dla urzędników ZUS pójdzie więcej pieniędzy z budżetu państwaŹródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d2v3hph

Z opublikowanego na stronach ZUS planu finansowego na 2019 rok wynika, że wynagrodzenia dla urzędników stanowią największą pozycję w strukturze kosztów działalności Zakładu, bo aż 53,7 proc. Z kwoty 2,8 mld zł – 2, 7 mld zł przypada na wynagrodzenia osobowe. - Aktualne wynagrodzenia w Zakładzie są niekonkurencyjne, co stanowi główny problem z pozyskiwaniem przez Zakład pracowników o wysokich kompetencjach i jest główną przyczyną podejmowania decyzji o rezygnacji z zatrudnienia w Zakładzie – czytamy w dokumencie.

    bip.zus.pl
Źródło: bip.zus.pl, Fot: bip.zus.pl

W kwocie wynagrodzeń oprócz pensji dla urzędników ZUS zawierają się (19,5 mln zł) "wynagrodzenia dla lekarzy, psychologów za przeprowadzane badania, wydawane opinie również związane z kontrolą elektronicznych zwolnień lekarskich". Także wynagrodzenia dla wykładowców za przeprowadzane szkolenia pracowników Zakładu. Z kolei 6,09 mln zł pójdzie na dodatkowe wynagrodzenia dla radców prawnych z tytułu zastępstwa w postępowaniu sądowym, a także wynagrodzenia wypłacane członkom Rady Nadzorczej.

d2v3hph

Zobacz także: Dlaczego miłuje Tuska i co sądzi o aferze KNF. Cymański znów zaskoczył.

Z pozostałych kosztów ciekawą pozycją są "podróże służbowe krajowe i zagraniczne, dotyczące głównie przejazdów związanych z kontrolą (w tym płatników składek), szkoleniem pracowników oraz pozostałymi podróżami służbowymi". Koszt – 23 mln zł.

Według portalu bankier.pl, w ubiegłym roku przeciętne zarobki w ZUS wyglądały następująco: referent 2960 zł; starszy referent 3138 zł, inspektor 3625 zł; starszy inspektor 4007 zł; specjalista 4315 zł; starszy specjalista 4916 zł; aprobant 4753 zł. W zarobkach zawarto premie, nagrody i trzynastki.

d2v3hph

Z kolei w 2016 roku przeciętne wynagrodzenie w ZUS w 2016 r. wynosiło 4040 zł brutto. Kwota ta obejmuje wynagrodzenie zasadnicze wraz z wypłaconymi nagrodami i trzynastkami. Samo wynagrodzenie zasadnicze wynosiło średnio ok. 3080 zł brutto.

W Zakładzie pracuje ok. 45 tys. pracowników. Koszty działalności ZUS w tym roku wyniosą 4 mld 563 mln 727 tys. zł. Z kolei według szacunków w następnym roku osiągną rekordową kwotę – 5 mld 212 mln 395 tys. zł

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2v3hph

Podziel się opinią

Share
d2v3hph
d2v3hph
Więcej tematów