Prawie 2 mln Europejczyków z HIV
W Europie żyje od 1,7 miliona do 2 milionów osób zainfekowanych wirusem HIV lub już chorych na AIDS - zespół nabytego braku odporności, który jest skutkiem zakażenia wirusem HIV - oceniają specjaliści z Europejskiego Stowarzyszenia Badań Klinicznych nad AIDS.
W Warszawie otwarto dziś IX Międzynarodową Konferencję AIDS, której celem jest przedstawienie najnowszych sposobów terapii zakażonych wirusem HIV i propagowanie prawa pacjentów do prawidłowego i skutecznego leczenia.
Jens Lundgren, który opracował badania epidemiologiczne HIV-AIDS w Europie przekonuje, że najnowocześniejsze metody terapii zakażonych, choć nie likwidują wirusa - bardzo skutecznie oddalają moment od zakażenia HIV do zachorowania na AIDS.
W Europie zachodniej obecnie na 100 osób z rozpoznanym AIDS - umierają tylko 2 osoby, natomiast w latach 90. umierało 25 osób na 100 chorych. Według Jensa Lundgrena jedynym powodem, dla którego nastąpiły takie zmiany, jest skuteczne leczenie.
Lundgren podkreśla, że zupełnie odmienna sytuacja panuje w krajach Europy Wschodniej, głównie w Rosji i na Ukrainie. Tam od 5-6 lat rośnie liczba zakażeń, a są one wykrywane bardzo późno, bo pierwszy okres zakażenia HIV mija bezobjawowo. Od momentu wykrycia zakażenia do śmierci chorego mija około 2 lat.
"Jasno widzimy że w Europie Wschodniej liczba ludzi leczonych jest mnjesza niż tych, u których rozwija się AIDS. Ta sytuacja nie zmieni się, jeśli nie będzie lepszego dostępu do leczenia" - mówił Jens Lundgren.
Według specjalistów z Europejskiego Stowarzyszenia Badań Klinicznych nad AIDS problem epidemii AIDS w Europie Wschodniej ma wymiar polityczny. Władze państw najbardziej zagrożonych nie są gotowe przyznać, że sytuacja jest dramatyczna, nie ma odpowiednich programów uświadamiania potencjalnych pacjentów, ani programów wykrywania i leczenia zakażeń.
Tymczasem w ubiegłym roku na Europę Wschodnią - głównie Rosję i Ukrainę - przypadło 200 tysięcy nowowykrytych zakażeń wirusem HIV z 280 tysięcy odnotowanych w całej Europie.
W tej sytuacji epidemiolodzy zajmujący się HIV-AIDS postrzegają Polskę jako kraj, gdzie leczenie zakżonych HIV i chorych na AIDS jest stosunkowo dobrze rozwiązane. Liczba nowych zakażeń jest względnie stała i wynosi około 15-16 nowych przypadków na 1 milion mieszkańców w ciągu roku. Przyczyniły się do tego m.in. programy uświadomiania Polaków o charakterze i drogach zakażeń wirusem HIV. Epidemia zakażeń HIV-AIDS na wschodzie Europy może jednak pogorszyć sytuację w Polsce, m.in. poprzez kontakty niektórych Polaków z działającymi u nas prostytutkami z krajów dawnego ZSRR - oceniają specjaliści.