Prawie 140 tys. imigrantów przepłynęło przez Morze Śródziemne od początku roku
Rekordowa liczba imigrantów, którzy przez Morze Śródziemne próbowali trafić do Europy. Tylko od początku tego roku 137 tysięcy osób przeprawiło się przez akwen oddzielający Afrykę od Europy.
- Europa przechodzi przez historyczny kryzys morskich uchodźców - oświadczył Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców.
Liczba nielegalnych imigrantów, którzy w pierwszej połowie tego roku trafili przez Morze Śródziemne do Europy wzrosła o 83 procent w porównaniu do analogicznego okresu w 2014 roku.
Tylko we wtorek w kilku południowych portach Włoch na ląd dostało się 2 tysiące imigrantów, którzy zostali uratowani przez włoską straż przybrzeżną.
UE przyjmie 60 tys. uchodźców
Kraje UE uzgodniły w ubiegłym tygodniu, że przyjmą w sumie 60 tysięcy uchodźców. Będzie to jednak oparte o dobrowolne decyzje poszczególnych państw, ilu imigrantów przyjmą - poinformowała kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Według uzgodnień kraje unijne przejmą w ciągu dwóch lat od Włoch i Grecji 40 tysięcy imigrantów, którzy docierają do tych państw przez Morze Śródziemne. Poza tym przesiedlą również 20 tysięcy uchodźców, przebywających obecnie w obozach poza Unią Europejską.
Ile osób przyjmie Polska?
Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że Polska pod koniec lipca poinformuje, ilu imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu będzie mogła przyjąć. Najpierw konieczne jest rzetelne rozpoznanie MSW.
Zaznaczyła, że trzeba także zadbać m.in. o to, by imigranci przyjęci przez nasz kraj mieli możliwość nauki języka polskiego, a dzieci - możliwość pójścia do szkół. - To wszystko razem niewątpliwie jest dużym wyzwaniem, ale będziemy w tym solidarni - zapewniła premier.